Gdynia — marina w Basenie Prezydenta

W Gdyni w końcu kwietnia oddana została do użytku nowa marina, znajdująca się w Basenie Prezydenta. To przełomowe zdarzenie z dwóch względów. Po pierwsze, jachty wreszcie mogą regularnie wchodzić do właściwego portu w Gdyni. Po drugie,  powstała alternatywa i konkurencja dla mariny zlokalizowanej w Basenie Żeglarskim. Do tej pory Gdynia była prawdopodobnie jedynym dużym miastem portowym nad Bałtykiem, które wszystkim, rezydentom i gościom, mogło zaoferować miejsca w jednej tylko przystani — w istocie niewielkiej w stosunku do potrzeb  (jakkolwiek jednej z największych na polskim wybrzeżu).

Yacht Park Marina w Basenie Prezydenta w Gdyni   (w oparciu o  OpenCPN z mapami oeSENC).

Do mariny  wpływamy przez Wejście Południowe. Zamiar wejścia należy zgłosić na kanale 12 VHF, wywołanie: „Dalmor Yacht Park Marina” — nieaktualne jest zalecenie, by najpierw zgłaszać się do Kapitanatu Portu Gdynia. Miejsce postoju wskazuje  bosman mariny, dyżurujący całodobowo. Telefon do bosmana: 785 557 777. Współrzędne geograficzne mariny  (punkt zaznaczony na planie), to 54°31,23’N 018°33,13’E.

Marina dysponuje łącznie 120 miejscami.  Przy pomostach A i B mogą cumować jachty o długości do 14m (72 miejsca), przy pomoście C — do 12m (42 miejsca).  Przy pomoście D znajduje się 6 stanowisk dla jednostek do 10m i 8 miejsc na skutery wodne. Najbliższa wejścia część pomostu D pozbawiona jest y-bomów — tu przewidziano „techniczny” postój,  burtą do pomostu.

Nowa marina powstała przy osiedlu apartamentowców (w budowie) zlokalizowanym w północno-zachodnim narożniku Basenu Prezydenta. W zamierzeniu jest to przede wszystkim przystań rezydencka, przy czym większość miejsc  (80%) zarezerwowanych jest dla właścieli apartamentów.  Goście są mile widziani, w miarę wolnych miejsc. Miejsce postoju wskazuje bosman.  Krótkie postoje — bez nocowania — w zasadzie nie są przewidziane. W ramach opłaty za postój dostępne są woda i prąd na kei, toalety, prysznice. 

Warto zauważyć, że opłata za postój w marinie naliczana jest od nominalnej długości zajmowanego stanowiska, a nie od faktycznej dlugości jachtu, przy czym miejsc dla najmniejszych jachtów jest niewiele.  To oczywiście zniechęca do odwiedzin w Yacht Park Gdynia żeglarzy pływających małymi jednostkami.  Oferta mariny skierowana jest przede wszystkim do klientów posiadających duże jachty, skłonnych słono zapłacić za postój w doskonałych warunkach, w prestiżowej lokalizacji. Strona internetowa mariny, na której znajdziemy m.in. cennik,  to www.marinayachtpark.pl.

 

 

Odpowiedź do artykułu “Gdynia — marina w Basenie Prezydenta

Zapraszam do komentowania

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.