Gdynia — marina w Basenie Prezydenta

W Gdyni w końcu kwietnia oddana została do użytku nowa marina, znajdująca się w Basenie Prezydenta. To przełomowe zdarzenie z dwóch względów. Po pierwsze, jachty wreszcie mogą regularnie wchodzić do właściwego portu w Gdyni. Po drugie,  powstała alternatywa i konkurencja dla mariny zlokalizowanej w Basenie Żeglarskim. Do tej pory Gdynia była jedynym dużym miastem portowym nad Bałtykiem, które wszystkim, rezydentom i gościom, mogło zaoferować miejsca w jednej tylko przystani — w istocie niewielkiej w stosunku do potrzeb  (jakkolwiek jednej z największych na polskim wybrzeżu).

Najnowsze, tegoroczne, wydanie atlasu map dla małych jednostek nr 3022  uwzględnia już pomosty mariny, podobnie jak aktualne mapy elektroniczne BHMW. Pokazany poniżej plan pochodzi z programu OpenCPN z mapami oeSENC.

Do mariny  wpływamy przez Wejście Południowe. Zamiar wejścia należy zgłosić do Kapitanatu Portu Gdynia na kanale 12 VHF. Miejsce postoju wskazuje bosman mariny, którego również wywołać należy na kanale 12 (wywołanie Yacht Park Marina), o ile sam się nie zgłosi. Dalsza korespondencja z bosmanem odbywa się na kanale roboczym (zwykle kanał 20). Współrzędne geograficzne mariny  (punkt zaznaczony na planie), to 54°31,23’N 018°33,13’E.

Nowa marina, powstała przy osiedlu apartamentowców (w budowie) zlokalizowanym w północno-zachodnim narożniku Basenu Prezydenta. Same budynki dalekie są od ukończenia. Również zaplecze mariny nie jest jeszcze gotowe — tymczasowo udostępnione zostały prysznice i toalety  w kontenerze.  

Warto zauważyć, że opłata za postój w marinie naliczana jest od nominalnej długości zajmowanego stanowiska, a nie od faktycznej dlugości jachtu, przy czym miejsc dla najmniejszych jachtów (do 10 m) jest niewiele.  To oczywiście zniechęca do odwiedzin w Yacht Park Gdynia żeglarzy pływających małymi jednostkami.  Oferta mariny skierowana jest przede wszystkim do klientów posiadających duże jachty, skłonnych słono zapłacić za postój w doskonałych warunkach, w prestiżowej lokalizacji. Strona internetowa mariny, na której znajdziemy m.in. cennik,  to www.marinayachtpark.pl.

 

Dodaj komentarz

Dla uniknięcia śmieci, komentarze przed zamieszczeniem przesyłane są do zatwierdzenia. Proszę o chwilę cierpliwości po wysłaniu komentarza.

Nie chcemy spamu. Proszę cyframi uzupełnić działanie matematyczne. * Czas upłynął. Proszę przeładuj CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.