Kwarantanna a granica morska RP

W myśl obecnie obowiązujących przepisów, każde przekroczenie polskiej granicy państwowej (w kierunku do kraju),  wiąże się z obowiązkiem poddania się 14-dniowej kwarantannie.  Na morzu, granicą państwową jest granica wód terytorialnych. Wobec tego, każde wyjście poza granicę wód terytorialnych, a potem  powrót,  skutkują kwarantanną.

Plan podejścia do portu w  Nowym Warpnie, uzmysławia że jest to przepis,  delikatnie mówiąc, nieżyciowy. Wpływając do Nowego Warpna torem wodnym,  dwukrotnie przekraczamy granicę polsko-niemiecką — tak ten tor jest poprowadzony. Widać to na planie z PwB.

Polskie wody terytorialne musimy też opuścić płynąc wzdłuż polskiego wybrzeża, jeśli zamknięta jest strefa 6 lub  6b w rejonie poligonu Wicko  — strefy te sięgają do granicy wód terytorialnych. 

Jaki z tego wniosek?  Przepis należy zmodyfikować tak, by kwarantanna nie była konieczna po rejsie odbytym bez wchodzenia do obcego portu.

Stowarzyszenie Armatorów Jachtowych  22 kwietnia wystąpiło już o modyfikację przepisu o kwarantannie.  W piśmie SAJ zasugerowano, by kwarantannę powiązać z przekroczeniem granicy obcego państwa. Taki zapis z formalnego punktu widzenia nie załatwi sprawy Nowego Warpna. Również, sytuacja nadal będzie niejednoznaczna, gdy w trakcie rejsu  „zahaczymy” jedynie o wody obce (bo granicą państwa na morzu jest granica wód terytorialnych).

 

 

 

Ten post ma 3 komentarzy

  1. WIESŁAW SAWICKI

    A czy zwolnienie wymienione w &2 ust 10 1 „d) załogę statku w rozumieniu przepisów o bezpieczeństwie morskim,” nie zwalnia z obowiązku kwarantanny?

    1. Marcin Palacz

      To wyłączenie z obowiązku kwarantanny (ust. 11, nie 10), ma zastosowanie tylko „w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych”.

      1. WIESŁAW SAWICKI

        Ale chyba nigdzie w prawie nie ma definicji czynności zawodowych. Czy to nie oznacza, że każdy ma prawo dowolnie to określenie interpretować? Wiele razy prawo każe w oparciu o głupie przepisy. A stada prawników żyją z luk prawnych. Czy żeglarze nie mogą tej luki wykorzystać?

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.