Kwarantanna po wyjściu na wody międzynarodowe

Aktualizacja: 19 czerwca w godzinach popołudniowych placówki SG w różnych portach otrzymały polecenie, by zaprzestać kierowania załóg na kwarantannę. Miejmy nadzieję, że to koniec zamieszania (które trwało około 30 godzin).


Aktualizacja 2: kwestię braku  kwarantanny po rejsie zagranicznym do krajów UE, również z wyjściem na wody międzynarodowe, reguluje  rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1066) w § 3 ust. 2 pkt 8) . W myśl tego rozporządzenia,  od dnia 20 czerwca 2020 r. obowiązku poddania się kwarantannie nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy państwowej stanowiącej granicę zewnętrzną  UE, m.in.  przez osoby odbywające żeglugę pływającymi jednostkami rekreacyjnymi pomiędzy portami państw członkowskich Unii Europejskiej, bez zawijania do portów państw trzecich.

To samo wynika z informacji Straży Granicznej.

Czyli kwarantanny po bałtyckim rejsie nie ma, chyba że w rejsie odwiedzimy port w Rosji.


Przez kilka dni  po otwarciu granic 13 czerwca,  wydawało się, że morska granica RP funkcjonuje normalnie, tzn. można ją przekraczać tam i z powrotem w rejsach do krajów Unii Europejskiej, również z wyjściem na wody międzynarodowe (np w rejsie do Szwecji, Litwy, Łotwy, Estonii) bez konieczności poddawania się kwarantannie po powrocie. Kilka jachtów powróciło z zagranicy (przez wody międzynarodowe) i nic — kwarantanny nikt nie nakazywał. 

Teraz (tekst ten pisany jest 18 czerwca) z pewnym opóźnieniem, okazało się, że Straż Graniczna wyjście na wody międzynarodowe traktuje jako …. opuszczenie obszaru Unii Europejskiej. W związku z tym wracające załogi odesłane zostają na 14 dniową kwarantannę!

 

Absurd zupełny!

Kwarantanna
Kwarantanna

Czyli do Szwecji można płynąć na około, wzdłuż brzegu, przez wody niemieckie, duńskie (jeśli Duńczycy wpuszczą) a na wprost — już nie? Promy do Szwecji pływają bezkwarantannowo.

Doniesienia na ten temat pojawiły się na grupie Locja Bałtyku

Ten post ma 5 komentarzy

  1. Anonim

    To nawet za komuny rejs po wodach międzynarodowych traktowany był jako krajówka pod warunkiem nie wchodzenia do obcych portów

  2. Jarek

    Cześć, wybieram sie na rejs w przyszłą sobotę , planowaliśmy odwiedzić Szwecję? Czy jest gdzieś oficjalny komunikat, że można wpływać na wody międzynarodowe?

    1. Marcin Palacz

      W tekście dodałem informacje o rozporządzeniu regulującym kwestię braku kwarantanny, a także link do informacji na stronie SG.

      1. Włodek

        Czy wiesz coś o zmianach z obowiązkowymi noclegami w Danii , gdy stajesz na dzień na Bornholmie? mam tam być w sobotę.
        Dzięki z góry

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.