OpenCPN i oficjalne mapy wektorowe

OpenCPN (opencpn.org), to darmowy program nawigacyjny, działający na komputerach osobistych (pod różnymi systemami operacyjnymi), a także na urządzeniach mobilnych pod systemem Android. Od niedawna w OpenCPN możliwe jest użycie wektorowych map polskiego wybrzeża produkowanych przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej i udostępnianych licencjonowanym odbiorcom w formacie S-57. Mapy w wersji na OpenCPN, są uaktualniane w cyklu tygodniowym, z uwzględnieniem na bieżąco poprawek publikowanych przez BHMW. Mapy te są przy tym tanie — cena kompletnego zestawu map polskiego wybrzeża, z dostępem do wszystkich poprawek publikowanych w ciągu roku od daty zakupu, to niecałe 10 Euro.  

Mapy sprzedawane są na stronie o-charts.org. Firma o-charts.org otrzymuje z biur hydrograficznych mapy w formacie S-57, konwertuje je do formatu specyficznego dla OpenCPN (OpenCPN Encrypted System Electronical Nautical Charts —oeSENC) i sprzedaje końcowym użytkownikom. Kupioną mapę użytkownik może zainstalować na dwóch komputerach. Przed zakupem należy koniecznie zapoznać się z informacjami podanymi w dziale „Frequently Asked Questions” (o-charts np. ostrzega, że  możliwa jest utrata dostępu do kupionych map po dużej aktualizacji systemu). 

Można też kupić mapy wektorowe produkowane przez biura hydrograficzne innych krajów. Dla Bałtyku i okolic dostępne są mapy Finlandii, Danii, Szwecji, Norwegii i Niemiec. Wkrótce dostępne będą też mapy Estonii, Litwy i Łotwy. Zasady aktualizacji i ceny są różne dla różnych krajów. Polskie mapy są najtańsze. Częstotliwości aktualizacji mogą być tygodniowe (jak np. w przypadku Polski) lub kwartalne. Zakup duńskich map w ogóle nie daje dostępu do ich aktualizacji. 

W odniesieniu do map szwedzkich, trzeba zauważyć, że zestaw obejmuje tylko mapy wydawane przez rządowe biuro-hydrograficzne (Sjöfartsverket) —wszystkie te, które zawarte są np w popularnych, papierowych zestawach dla małych jednostek (Båtsportkort). Tak samo jak mapy oficjalne, szwedzki zestaw oeSENC nie zawiera szczegółowych map archipelagów, opracowanych w skali 1:10000 przez prywatną firmę Hydrographica. Mapy Hydrographica są natomiast włączone do zestawów map elektronicznych oferowanych przez C-Map, Navionics, i Garmin. Ciekawostką jest fakt, że fundusze na kupienie licencji, dzięki której o-charts.org ma dostęp do szwedzkich map S-57, zostały zgromadzone w ramach publicznej zbiórki, zorganizowanej przez szwedzkie zrzeszenie żeglarskie SXK.

Polskie mapy w ofercie o-charts pojawiły się w sierpniu 2018 roku. Przez kilka następnych miesięcy nie były jednak aktualizowane. Procedura przesyłania poprawek z BHMW do o-charts.org oraz cotygodniowej aktualizacji działa od 15 listopada. W porównaniu do zestawów map dla małych jednostek (nr 3020, 3021 i 3022), w zestawie oeSENC brakuje jedynie mapy Szkarpawy (szlak z Gdańska na Zalew Wiślany) — formalnie są to wody śródlądowe. O dziwo w zestawie oeSENC znajdziemy mapy dwóch innych akwenów śródlądowych, choć bez (śródlądowego) oznakowania nawigacyjnego: Martwą Wisłę między Wisłą Śmiałą a Przegaliną oraz jez. Dąbie.

Odpowiedź do artykułu “OpenCPN i oficjalne mapy wektorowe

Zapraszam do komentowania

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.