Owocem moich rejsów do Szwecji jest książka „Południowa Szwecja — przewodnik dla żeglarzy”. Książka przedstawia południowe wybrzeże Szwecji wraz z przeszło 60 przystaniami. Opis obejmuje niemal wszystkie porty najbliższego Polski fragmentu szwedzkiego wybrzeża, od wschodniego krańca archipelagu Blekinge w okolicach Karlskrony po Landskronę w Sundzie. Pominięto jedynie porty zbyt płytkie dla kilowego jachtu oraz te przystanie prywatne, w których nie ma miejsca dla gości.
Opis rozpoczyna się od wysp Utklippan, Ungskär, Stenshamn i Utlängan oraz portu Torhamn na stałym lądzie. Dalej poruszamy się na zachód, przez prowincję Blekinge, Zatokę Hanö, wokół najbardziej na południe wysuniętego fragmentu Szwecji, czyli prowincji Skåne, z portowymi miastami Ystad i Trelleborg, do kanału i półwyspu Falsterbo, by na koniec odwiedzić szwedzkie przystanie południowej części Sundu, od Malmö z okolicami po wspomnianą już Landskronę. Przedstawiono plany wszystkich portów oraz ich zdjęcia satelitarne. Opisano warunki postoju, dostępną infrastrukturę, opłaty, podejście. Ważną częścią książki są informacje turystyczne o bliższych i dalszych okolicach przystani. Korzystanie z przewodnika ułatwi zamieszczony na końcu indeks nazw geograficznych.
Część przewodnika zawierająca opisy przystani poprzedzona jest przeglądową prezentacją Blekinge i Skåne, a także sugestiami dotyczącymi przeskoku przez Bałtyk w rejsie do Szwecji. Podane są ogólne informacje o kosztach pobytu w Szwecji, obyczajach w portach i poza nimi, służbach morskich, dostępie do internetu, mapach i przewodnikach, prognozach pogody, komunikacji na falach VHF, postojach „na dziko” oraz historycznych i współczesnych militariach, z którymi zetkniemy się na szlaku.
- Spis treści – plik pdf.
- Plik pdf z pokazaną wyżej mapką przeglądową, przedstawiającą położenie opisanych w przewodniku przystani — format odpowiedni do wydrukowania i wklejenia na wewnętrzną stronę okładki.
Mapka przeglądowa zmodyfikowana przez Jarka Mielczarka — przy nazwach portów podane są odpowiednie numery stron. Zaznaczone zostały również porty północnej części Bornholmu. - Fragment książki.
- Skontaktuj się z autorem: Marcin Palacz.
- Recenzja książki w portalu Tawerna Skipperów.
- Informacja na stronie wydawcy.
Aktualizacje, uzupełnienia, spostrzeżenia, ciekawostki:
- Szwedzkie mapy morskie — poradnik internetowy.
- Stanica na wyspie Tjärö nie działa.
- Gästhamnguiden — co to jest i jak tego używać.
- SAR w Szwecji.
- Nowy przewodnik po Archipelagu Sztokholmskim.
Książka dostępna jest w księgarniach i sklepach żeglarskich. Zestawienie cen proponuję obejrzeć np. w portalu lubimyczytac.pl lub korzystając z google.
Zapraszam też na na facebooka, gdzie prowadzę dwie strony:
- o książce, żeglarskiej Szwecji i szkierach oraz
- o żeglowaniu po Bałtyku i moim jachcie (ogólniejszą, częściej zasilaną w nowe informacje).