Południowa Szwecja – przewodnik dla żeglarzy

Owocem moich rejsów do Szwecji jest książka  „Południowa Szwecja — przewodnik dla żeglarzy”. Książka przedstawia południowe wybrzeże Szwecji wraz z przeszło 60 przystaniami. Opis obejmuje niemal wszystkie porty najbliższego Polski fragmentu szwedzkiego wybrzeża, od wschodniego krańca archipelagu Blekinge w okolicach Karlskrony po Landskronę w Sundzie. Pominięto jedynie porty zbyt płytkie dla kilowego jachtu oraz te przystanie prywatne, w których nie ma miejsca dla gości.

 

Mapka wszystkie portyOpis rozpoczyna się od wysp Utklippan, Ungskär, Stenshamn i Utlängan oraz portu Torhamn na stałym lądzie. Dalej poruszamy się na zachód, przez prowincję Blekinge, Zatokę Hanö, wokół najbardziej na południe wysuniętego fragmentu Szwecji, czyli prowincji Skåne, z portowymi miastami Ystad i Trelleborg, do kanału i półwyspu Falsterbo, by na koniec odwiedzić szwedzkie przystanie południowej części Sundu, od Malmö z okolicami po wspomnianą już Landskronę. Przedstawiono plany wszystkich portów oraz ich zdjęcia satelitarne. Opisano warunki postoju, dostępną infrastrukturę, opłaty, podejście. Ważną częścią książki są informacje turystyczne o bliższych i dalszych okolicach przystani. Korzystanie z przewodnika ułatwi zamieszczony na końcu indeks nazw geograficznych.

Część przewodnika zawierająca opisy przystani poprzedzona jest przeglądową prezentacją Blekinge i Skåne, a także sugestiami dotyczącymi przeskoku przez Bałtyk w rejsie do Szwecji. Podane są ogólne informacje o kosztach pobytu w Szwecji, obyczajach w portach i poza nimi, służbach morskich, dostępie do internetu, mapach i przewodnikach, prognozach pogody, komunikacji na falach VHF, postojach „na dziko” oraz historycznych i współczesnych militariach, z którymi zetkniemy się na szlaku.

Aktualizacje, uzupełnienia, spostrzeżenia, ciekawostki:

Książka dostępna jest w księgarniach i sklepach żeglarskich. Zestawienie cen  proponuję obejrzeć np. w portalu lubimyczytac.pl lub korzystając z google.

Zapraszam też na na  facebooka, gdzie prowadzę dwie strony:

Odpowiedź do artykułu “Południowa Szwecja – przewodnik dla żeglarzy

Komentarze

%d bloggers like this: