Sto lat polskiej służby hydrograficznej

Pierwsza polska instytucja, której zadaniem było zbieranie, przetwarzanie i rozpowszechnianie informacji służących nawigacji morskiej, utworzona została 19 lutego 1920 r. Był to Urząd Hydrograficzny, pół roku później przemianowany na Służbę Hydrograficzną Marynarki Wojennej, którą  po dwóch latach zastąpiło Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej (powołane do życia w listopadzie 1922 r.). Uroczystość z okazji 100-lecia polskiej służby hydrograficznej odbyła się 19 lutego 2020 r.  w Akademii Marynarki Wojennej na Oksywiu.

Logo 100 lat służby hydrograficznej

Aulę Biblioteki AMW wypełnili wysocy oficerowie MW, czynni i w stanie spoczynku, pracownicy BHMW, a także zaproszeni wojskowi oraz cywilni goście, wśród których miałem zaszczyt się znaleźć. Oficjalna ceremonia, z wprowadzeniem sztandaru, chórem AMW,  „Mazurkiem Dąbrowskiego”, „Hymnem do Bałtyku”, „Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego” („Marsz Pierwszej Brygady” w tej roli), powitaniem, przemówieniem i odznaczeniami, a na koniec wyprowadzeniem sztandaru, potrwała niecałą godzinę.

Później, zebrani mieli okazję wysłuchać czterech bardzo ciekawych wykładów o historii i teraźniejszości polskiej służby hydrograficznej. Ceremonie nie są miejscem i czasem, gdzie czuje się jak ryba w (morskiej) wodzie, ale jestem pod wrażeniem tej konferencyjnej części uroczystości. To było naprawdę świetnie przygotowane i interesujące!

Kontradmirał Czesław Dyrcz  oraz komandor Henryk Nitner opowiadali o działalności służby hydrograficznej w latach 20-tych — dostępny jest plik z plik z prezentacją admirała Dyrcza. Komandor Andrzej Kowalski mówił o współpracy międzynarodowej, a komandor Dariusz Kolator (obecny szef BHMW) o czasach współczesnych biura. W tym ostatnim wykładzie, moją uwagę przykuł slajd, na którym porównane zostały obszary działania polskiej służby hydrograficznej sto lat temu i obecnie. Czytelnicy rozpoznają zapewne mapkę umieszczoną po prawej stronie. Cieszę się, że ilustracje z Polskiego wybrzeża Bałtyku przydają się nawet w BHMW!

Obszary działania polskiej służby hydrograficznej 1920-2020
Obszary działania polskiej służby hydrograficznej 1920-2020 — fotografia slajdu z prezentacji szefa BHMW.

Wisienką na jubileuszowym torcie (serwowanym w holu, podobnie jak grochówka i bigos) były wyjątkowe materiały, które uczestnicy uroczystości otrzymali po jej zakończeniu. Znalazłem wśród nich między innymi ponad 200 stronicowy album prezentujący działalność kartograficzną BHMW w ciągu ostatnich 100 lat (autor: kmdr por. Jacek Kijakowski), zeszyt — Biuletyn Hydrograficzny zwięźle prezentujący historię i współczesne funkcjonowanie służby hydrograficznej, okolicznościowy numer „Przeglądu Hydrograficznego” — kolejne 200 stron z kilkunastoma ciekawymi artykułami na tematy historyczne, techniczne i organizacyjne  (numer jest dostępny w postaci pliku pdf). Uprzedzając pytania Czytelników: nie wiem, czy to wszystko jest gdzieś dostępne w nieuroczystym trybie.

Plakat 100 lat służby hydrograficznej
Okolicznościowy plakat.

Z zainteresowaniem obejrzałem też wystawę historycznych i współczesnych fotografii oraz sprzętu wykorzystywanego przez Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego oraz Akademię Marynarki Wojennej. 

 

Autonomiczny pojazd nawodny z-boat 1800
Autonomiczny pojazd nawodny z-boat 1800 przeznaczony jest do wykonywania pomiarów batymetrycznych na akwenach przybrzeżnych, płytkich, w portach i na śródlądziu.

Na stronie BHMW obejrzeć można zdjęcia z uroczystości. Szefowi BHMW dziękuję za zaproszenie.

Ten post ma jeden komentarz

  1. ANDRZEJ KMIECIK

    Bardzo ciekawy kawałek historii. Można mieć nadzieję że pokazany pojazd będzie częściej
    używany do aktualizacji map i podejść gdzie warunki się często zmieniają między innymi
    podejście na Wiśle czy do Kużnicy.

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.