Chełmek-Osada, pomost na Szkarpawie

Na Szkarpawie pojawiły się nowe, ogólnodostępne pomosty cumownicze. Pływające, solidne, zamocowane do potężnych betonowych dalb. Przeznaczone są dla … kajakarzy.

 

Pokazany na zdjęciu pomost znajduje się w miejscowości Chełmek-Osada, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Rybiną a Osłonką.  Lokalizację pomostu zaznaczyłem na mapce zamieszczonej niżej. Jest to dobre miejsce na postój,  tym bardziej że w Rybinie po wschodniej stronie mostu można się zatrzymać tylko przy pomoście pozbawionym zejścia na ląd, a w Osłonce często brakuje miejsc.  Niestety,  przy nowym pomoście jest płytko — nie więcej niż 1m, przy średnim stanie wody. Lotta stoi dziwnie, ukosem, bo bliżej się nie dało dojść (519 cm na wodowskazie w Osłonce — czyli stan wyższy od średniego).

Pomost pozbawiony jest jakichkolwiek elementów do przywiązania cumy  — knag, czy polerów — zamontowano natomiast na nim dwie drabinki pozwalające zejść do wody.

Podobne pomosty powstał też przy przystaniach w Rybinie i Drewnicy.  Na lądzie są tam wiaty, stoły, krzesła, stojak na kajaki. Podobnie, jak w Chełmku, polerów, czy knag,   nie zauważono. Cumowanie przy nowym pomoście w Rybinie mogłoby być wygodniejsze niż przy wysokiej, betonowej kei (wyposażonej w nieszczęsne, wielkie, czarne odbojnice).  Głębokości nie sprawdziłem. 

Pomosty powstały w ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe — Kajakiem przez Żuławy”. Strona internetowa projektu, anonsowana na tablicach informacyjnych, na razie (?) nie działa.

Zapraszam do komentowania

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.