Pławy pomiarowe

Różne instytucje wystawiają ostatnio na Bałtyku pławy z  urządzeniami pomiarowymi. Pławy te znajdują się na otwartym morzu,  w miejscach, gdzie żeglarze nie spodziewają się przeszkód.  Niektóre z nich, to w istocie rozległe  obiekty (zdjęcie poniżej). Najechanie na taką konstrukcję lekkim jachtem,  może być niemal równie nieprzyjemne, jak uderzenie w skałę.

Informacje o pławach publikowane są w Wiadomościach Żeglarskich. Niektóre trafiły już na mapy papierowe oraz  do map elektronicznych.  Niestety, na najbardziej popularnych mapach elektronicznych Navionics, w aktualnej wersji, informacja o pławach nie jest kompletna. Kompletne i aktualne informacje znajdziemy natomiast na mapach oeSENC działających z programem OpenCPN.   

Obecnie (stan na 21 maja 2019) wzdłuż polskiego wybrzeża otwartego morza rozstawionych jest 25 pław pomiarowych.  W większości  są  to obiekty tymczasowe, cztery zakwalifikowano jako stałe. Dziewięć  pław tymczasowych znajduje się na akwenie Słowińskiego Parku Narodowego. Cztery stałe oraz jedna tymczasowa stoją w odległości od 0,7 do 1,5 Mm od brzegu między Jastrzębią Górą a Stilo — te szczególnie łatwo „trafić”, płynąc wzdłuż wybrzeża. Pozostałe pławy tymczasowe rozlokowane są w większych odległościach od brzegu (od ok. 15 do ponad 30 Mm).

Pozycje pław zebrałem i udostępniam w pliku w formacie GPX oraz w zwykłym pliku tekstowym, a także przedstawiam na mapce google, widocznej poniżej.

W naturze, wszystkie pławy mają kolor żółty. Są różnej wielkości i mają różne kształty. Jedna jest nieoświetlona, pozostałe wyposażone są w żółte światła nawigacyjne o różnych charakterystykach. Na zdjęciu widać pławę zauważoną  ok. 10 Mm na wschód od Łeby — w istocie jest to zestaw trzech boi połączonych łańcuchami.

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.