OpenCPN i oficjalne mapy wektorowe

OpenCPN (opencpn.org), to darmowy program nawigacyjny, działający na komputerach osobistych (pod różnymi systemami operacyjnymi), a także na urządzeniach mobilnych pod systemem Android. Od niedawna w OpenCPN możliwe jest użycie wektorowych map polskiego wybrzeża produkowanych przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej i udostępnianych licencjonowanym odbiorcom w formacie S-57. Mapy w wersji na OpenCPN, są uaktualniane w cyklu tygodniowym, z uwzględnieniem na bieżąco poprawek publikowanych przez BHMW. Mapy te są przy tym tanie — cena kompletnego zestawu map polskiego wybrzeża, z dostępem do wszystkich poprawek publikowanych w ciągu roku od daty zakupu, to niecałe 10 Euro.  

Mapy sprzedawane są na stronie o-charts.org. Firma o-charts.org otrzymuje z biur hydrograficznych mapy w formacie S-57, konwertuje je do formatu specyficznego dla OpenCPN (OpenCPN Encrypted System Electronical Nautical Charts —oeSENC) i sprzedaje końcowym użytkownikom. Kupioną mapę użytkownik może zainstalować na dwóch komputerach. Przed zakupem należy koniecznie zapoznać się z informacjami podanymi w dziale „Frequently Asked Questions” (o-charts np. ostrzega, że  możliwa jest utrata dostępu do kupionych map po dużej aktualizacji systemu). 

Można też kupić mapy wektorowe produkowane przez biura hydrograficzne innych krajów. Dla Bałtyku i okolic dostępne są mapy Finlandii, Estoni, Danii, Szwecji, Norwegii i Niemiec.  Zasady aktualizacji i ceny są różne dla różnych krajów. Polskie mapy należą do najtańszych. Częstotliwości aktualizacji mogą być tygodniowe (tak jest  np. w przypadku Polski, Szwecji i Niemiec) lub mniejsze.   Uwaga: mapę generalną Bałtyku zawiera jedynie  zestaw niemiecki!

W odniesieniu do map szwedzkich, trzeba zauważyć, że zestaw obejmuje tylko mapy wydawane przez rządowe biuro-hydrograficzne (Sjöfartsverket) —wszystkie te, które zawarte są np w popularnych, papierowych zestawach dla małych jednostek (Båtsportkort). Tak samo jak mapy oficjalne, szwedzki zestaw oeSENC nie zawiera szczegółowych map archipelagów, opracowanych w skali 1:10000 przez prywatną firmę Hydrographica. Mapy Hydrographica są natomiast włączone do zestawów map elektronicznych oferowanych przez C-Map, Navionics, i Garmin. Ciekawostką jest fakt, że fundusze na kupienie licencji, dzięki której o-charts.org ma dostęp do szwedzkich map S-57, zostały zgromadzone w ramach publicznej zbiórki, zorganizowanej przez szwedzkie zrzeszenie żeglarskie SXK.

Polskie mapy w ofercie o-charts pojawiły się w sierpniu 2018 roku. Przez kilka następnych miesięcy nie były jednak aktualizowane. Procedura przesyłania poprawek z BHMW do o-charts.org oraz cotygodniowej aktualizacji działa od 15 listopada. W porównaniu do zestawów map dla małych jednostek (nr 3020, 3021 i 3022), w zestawie oeSENC brakuje jedynie mapy Szkarpawy (szlak z Gdańska na Zalew Wiślany) — formalnie są to wody śródlądowe. O dziwo w zestawie oeSENC znajdziemy mapy dwóch innych akwenów śródlądowych, choć bez (śródlądowego) oznakowania nawigacyjnego: Martwą Wisłę między Wisłą Śmiałą a Przegaliną oraz jez. Dąbie.

Ten post ma 17 komentarzy

  1. Anonim

    dziękuję za artykuł, takich informacji szukałem od dawna!

  2. wieslawk55@o2.pl

    brakuje takich wiadomości, dziekuje !

  3. ANDRZEJ KMIECIK

    Dzięki panie Marcinie za rzetelne i sprawdzone informacje chętnie do nich zaglądam zwłaszcza przed sezonem.

  4. Przemek

    Witam, czy można gdzieś pobrać mapy śródlądowe dla całej Polski?

    1. Marcin Palacz

      Elektroniczne mapy wektorowe szczecińskich wód śródlądowych udostępnia za darmo RZGW Szczecin. Dla innych akwenów, o ile wiem — nie ma takich map (darmowych).

      1. Przemek

        Mapy Odry i wybrzeża Bałtyku znalazłem, chodzi mi o resztę kraju, Wisłę i inne mniejsze rzeki. Masz jakiś namiar na komercyjne?

        1. Marcin Palacz

          Niestety nie.

          1. Przemek

            OK, dziękuje i pozdrawiam

        2. Anonim

          Witam
          Proszę o pomoc w odszukaniu dostępu do wektorowych Odry i Zalewu Szczecińskiego

        3. zen

          Map Wisły nikt profesjonalnie nie robi bo i jaki miałby to być cel. Pływa się na znaki nie uaktualniane przez RZGW.
          Zmienność jest duża że tylko doświadczenie w nawigacji po rzekach jest potrzebne i tak zwane czytanie wody (dyskusyjne na wisle). Co roku pływam i wiem jak zmienia się Wisła od Mostu w Kiezmarku do Białej Góry.

  5. Marek

    Czy wiadomo komuś coś na temat możliwości konwersji map oeSENC do formatu trawionego przez Raymarine (czyli navionics, c-map lub lighthouse)?

  6. Marcin Palacz

    Legalna kowersja na pewno nie jest to możliwa.

  7. Robert Borkowski

    Witam serdecznie.
    Gdzie mogę znaleźć wtyczkę oeSENC na androida? Zakupiłem tablet specjalnie pod Open Cpn. Zainstalowałem freeware Open Cpn, mapy Odry z UŻŚ działają bez zarzutu. Dokupiłem mapy Bałtyku z O-chart. Zaczęły się schody. Nigdzie nie znalazłem wtyczki oeSENC. Zakupiłem wyższą wersję Opencpn (Dave Register) . Nic z tego. Nawet zainstalowałem mapy z O-chart w folderze z mapami UŻŚ. Niestety nie działają. Wersja Android 9.0.
    Proszę o pomoc.
    Robert.

    1. Anonim

      Problem rozwiązany, nie wiedziałem że wtyczkę oeSENC należy zainstalować z poziomu programu O-chart (zakładka plugin) Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Robert Borkowski.

  8. Anonim

    Przepraszam, nie z programu O-chart tylko Opencpn zakładka plugin.

  9. Tomek

    Niezłe są mapy wektorowe, co dwa tygodnie uaktualniane.
    Niestety okazało się, że rejon zamknięty tuż przy wschodniej granicy naszych wód, na mapach z kwietnia był w kwietniu nieco mniejszy od faktycznego.
    Warto sprawdzać rejony zamkniete u źrodeł

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.