Bornholm — opłaty

W kilku portach Bornholmu opłaty za postój regulujemy w automatach. Dotyczy to tak naprawdę najczęściej odwiedzanych portów z wyjątkiem Nexø (Rønne-Nørrekås, Hassle, Hammerhavn, Sandvig,  Allinge, Tejn, Gudhjem, Svaneke).  We wszystkich  stawki są  takie same, zależne od długości jachtu. Można jednorazowo zapłacić za większą liczbę dni, co wiąże się z otrzymaniem dodatkowych, darmowych noclegów. Wykupienie 5 dni daje 1 dzień dodatkowy, przy 8 dniach opłaconych otrzymujemy 2 dodatkowe dni, a przy 14 płatnych — 14 dodatkowych. Wykupione postoje można wykorzystać w tym samym porcie lub w innych w ciągu 5 lat od daty zakupu!   W przypadku opłacenia większej liczby noclegów niż w danym momencie wykorzystana, na wydruku za automatu podany zostanie 7-cyfrowy kod  rabatowy oraz 4-cyfrowy  pin.  Kod i pin można wykorzystać w tym lub innym automacie, w okresie ważności kodu — należy wybrać „Zapłać za pobyt w porcie” a następnie „Zaloguj z kartą rabatową”. Kod rabatowy związany jest z jachtem, identyfikowanym przez jego nazwę i przedział długości. Uwaga: kod i pin drukowane są tylko raz, na kwicie otrzymanym bezpośrednio po wniesieniu opłaty — nie zostaną wydrukowane przy rejestracji kolejnych noclegów!

Tabela opłat  w 2019 i 2020 roku wyglądała  tak:

Długość jachtuOpłata 2019Opłata 2020
do 7 m127 DKK137 DKK
7 do 10 m198 DKK213 DKK
10 do 13 m249 DKK268 DKK
13 do 16 m320 DKK344 DKK
16 do 20 m386 DKK415 DKK
20 do 30 m559 DKK601 DKK
powyżej 30 m793 DKK852 DKK

Opłaty obejmują korzystanie z prądu i wody na kei,  pryszniców, sieci WiFi,  a w niektórych portach również pralki.  Płatność kartą. Automat drukuje naklejkę z dowodem wniesienia opłaty, którą należy umieścić w widocznym miejscu na jachcie oraz kwit, na którym podany jest kod do sanitariatów oraz hasło sieci WiFi. Wniesienie opłaty upoważnia do postoju do godziny 18-tej  dnia następującego po opłaconym noclegu.  Automat umożliwia wybór nocy, za którą chcemy zapłacić, to znaczy np. rano można zapłacić za noc następną lub poprzednią.  Postój do 2 godzin jest darmowy.

Automat do opłat w Rønne
Automat do opłat w Rønne.

Jeżeli już dysponujemy kodem rabatowym, to na ekranie automatu na początku najpierw wybieramy opcję „Zapłać za pobyt w porcie”, a w drugim kroku  „Zaloguj z kartą rabatową”, zamiast ponownie  „Zapłać za pobyt w porcie”. Po wybraniu liczby noclegów i potwierdzeniu dany, otrzymamy nową naklejkę i kolejny kwit z kodem do sanitariatów oraz hasłem WiFi). Automat używa 4 języków, w tym polskiego. 

W pozostałych portach Bornholmu,  w tym w Nexø, zasady wnoszenia opłat i ceny są inne. 

Sierpień, to doskonały czas na wizytę na Bornholmie. Skandynawskie wakacje kończą się  w połowie miesiąca. Już od pierwszych dni sierpnia w portach jest mniej tłoczno niż w lipcu, a po 15 sierpnia nawet w najbardziej atrakcyjnych przystaniach będzie pustawo.

 

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Krzysztof

    W którym porcie znajdują się nadbrzeżne stacje paliw?

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.