Dania — ograniczenia związane z COVID-19

 • Post last modified:20 sierpnia 2020
 • Post comments:5 komentarzy
 • Post category:Bałtyk / Dania

Aktualizacja:  od 17 sierpnia zniesiony został obowiązek rezerwowania 6 nocy.

Od 27 czerwca do Danii w celach turystycznych i rekreacyjnych wpływać mogą obywatele tych krajów Unii Europejskiej, w których liczba nowych zakażeń COVID-19 w ciągu tygodnia jest mniejsza niż 20 na 100 tys. mieszkańców. Polska obecnie spełnia to kryterium — przy 38 mln mieszkańców, kryterium oznacza dopuszczenie średnio 1085 zakażeń dziennie. W kolejnych tygodniach lista zaakceptowanych krajów będzie aktualizowana.

Turysta musi jednak spędzić w Danii przynajmniej 6 kolejnych nocy. Wymagany jest dowód rezerwacji 6 noclegów w marinach (mogę to być różne mariny). Formalności tej można dopełnić poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie havneguide.dk/da/nyheder/reservation-af-ophold-i-6-naetter. Strona jest po duńsku, ale jej automatyczne tłumaczenie na język angielski działa całkiem poprawnie,  od biedy da się również zrozumieć tłumaczenie na język polski. Same formularze dostępne są w 3 językach: duńskim, angielskim i niemieckim.  Wypełniony formularz należy wysłać na adres: reservation@havneguide.dk.  W odpowiedzi otrzymamy mail potwierdzający wysłanie formularza. Formularz oraz potwierdzenie należy wydrukować i przechowywać na jachcie w trakcie pobytu w Danii.  Płatność za postoje w marinach realizowana jest na miejscu, na normalnych zasadach. 

Oczywiście w praktyce, realizacja rejsu zgodnie ze zgłoszeniem  zwykle nie będzie możliwa. Na moje pytanie skierowane do zarządu gminy  na Bornholmie,  otrzymałem odpowiedź, że władze (a także policja) zdają sobie sprawę z nieprzewidywalności żeglugi rekreacyjnej.  Faktyczny  pobyt w konkretnych (zgłoszonych) marinach zależy od pogody (bezpieczeństwo), a także zapełnienia mariny  — w przystani może nie być  wolnych miejsc, mimo „rezerwacji”.  W wersji angielskiej informacja brzmi tak: „The reservation does not concern a specific berth in the marina, and the destinations are only fixed to the degree that weather, wind and available space allow for from a safety perspective.

Zapewne dopiero w praktyce, w duńskich portach, przekonamy się jak to wszystko działa. 

Ogólny opis obecnie obowiązujących zasad odwiedzin w Danii publikuje duńska policja 

Allinge
Na Bornholm jednak popłyniemy, ale conajmniej na tydzień.  Na zdjęciu Allinge.

Ten post ma 5 komentarzy

  1. Marcin Palacz

   Racja! Poprawiłem, dzięki.

 1. Remik

  A czy te 6 noclegów może być podzielone na Bornholm i resztę Danii, np.Kopenhagę ? Nawet jeśli tak to czy można wówczas przepłynąć przez kanał Falsterbo ? To niby Szwecja, ale ponoć „zdrowa” prowincja …

  1. Marcin Palacz

   Formalnej odpowiedzi na to pytanie zapewne udzieli duńska policja, tel. +4570206044 (brak możliwości zadania pytania e-mailem).
   Nie zdziwię się, jeśli w tym przypadku praktyka i formalne zasady będą się różnić….

 2. Triola

  Cześć, jestem właśnie w Danii w Lolland. Wpływaliśmy z Niemiec od strony Kilonii. W momencie przekraczania pasa granicznego przeszła koło nas motorówka straży. Wywołałem ich z pytaniem czy mnie widzą, powiedzieli, że tak, ale nic nie chcieli. Poświecili aldisem i popłyneli. W marinie Nakskov o Covid przypomina tylko kartka w toaletach. O 6 dniach nikt nic nie wspomniał. Stoimy my i niemcy. Na ulicach tłumy. Pozdrawiam.

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.