Darłowo bez sektorówki

Wiosną 2016 roku oznakowanie podejścia do portu w Darłowie wzbogacone zostało o światło sektorowe. Nowe światło umieszczono na wieży latarni morskiej, zastępując  białe światło błyskowe. To ostatnie  przeniesiono na maszt ustawiony w pobliżu nasady zachodniego falochronu.   Zmiana została uwzględniona w  publikacjach  nawigacyjnych wydanych w 2016 roku przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej (atlas map 3021, Spis Świateł, Locja Bałtyku), zauważył ją także Jurek Kuliński  (w SSI  i w Żaglach  nr 10/2016) .  

Sektorówka nie przetrwała długo.  Już  we wrześniu 2016, Urząd Morski Słupsk poinformował o jej usunięciu na stałe, co można sprawdzić zaglądając do Wiadomości Żeglarskich nr 38/2016. Białe światło wróciło na swoje miejsce na wieży latarni morskiej.  Do Darłowa wchodzimy więc po staremu — aktualna instrukcja nawigacyjna brzmi: 

Należy sterować w kierunku wejścia do portu tak, aby latarnia morska Darłowo była widoczna w środku pomiędzy głowicami falochronów. W nocy sterować tak, aby białe światło latarni morskiej było widoczne pomiędzy światłami głowicowymi falochronów.

 

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.