Jastarnia — sanitariaty

W Jastarni żeglarze mają do dyspozycji 120 miejsc postojowych przy trzech pomostach pływających. Opłaty za postój nie obejmują korzystania z sanitariatów. W dzień można korzystać z z oddzielnie płatnych toalet i pryszniców, czynnych od godz. 8 do 20. Wieczorem, w nocy i rano sanitariaty są zamknięte.

Sytuacja jest tym bardziej kuriozalna, że w sezonie żeglarskim, od maja do września, w marinie całodobowo dyżurują bosmani. Do niedawna dyżurka bosmanów znajdowała się w budynku zbudowanym kilka lat wcześniej z przeznaczeniem na zaplecze mariny, oczywiście mieszczącym również sanitariaty, które pod czujnym okiem bosmana dostępne były przez całą dobę. Obecnie bosmani dyżurują w budzie ustawionej u nasady jednego z pomostów, a sanitariaty działają (lub nie) niezależnie od nich.

W pierwszą sobotę lipca do Jastarni przypłynęło gościnnie ponad 20 jachtów — zajęte były wszystkie miejsca przy pomostach pływających. Oznacza to, że w przystani nocowało kilkadziesiąt osób. Zarząd Portu Jastarnia pobrał od nich opłatę za nocleg, ale nie zapewnił możliwości skorzystania w nocy z toalety. Czy taka sytuacja zgodna jest z obowiązującymi przepisami sanitarnymi?

Warto dodać, że przystań w Jastarni, zdaniem Zarządu Portu, to „eko port” — bo na końcu jednego z pomostów wystawione zostały pojemniki na segregowane odpady. Taka lokalizacja śmietnika, to też ciekawy pomysł, nawiasem mówiąc.

Aktualizacja 20 lipca 2021 r.: Sprawę została zgłoszona do Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni, pod którą podlega port w Jastarni.

Aktualizacja 31 lipca 2021 r.:Po interwencji Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni, Kierownik Miejskiego Zarządu Portu w Jastarni, oświadczył, że sanitariaty udostępniane są dla żeglarzy całodobowo. W nocy klucz do sanitariatów dostępny jest u bosmana. Informacja o dostępności sanitariatów wygląda teraz tak:

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Anonim

    Dwukrotnie w lipcu br cumowałem jachtem w Marinie Jastarnia. Jestem bardzo zadowolony z pobytu. Za każdym razem, bosman mariny informował, że w godzinach 20-8 to on zapewni dostęp do toalet.

  2. Krzysztof

    W roku 2022 sytuacja była tylko gorsza. Sanitariaty czynne od 0800 do 2000 i żadnego dostępu po tych godzinach bosman nie zapewnia. Stacjonuję w tym porcie i wstyd mi, kiedy muszę swoich gości prosić by biegali do toitoi’a przy parkingu kamperów. Szkoda, bo po za kwestią sanitariatów, to naprawdę fajne i przyjazne miejsce. Mam nadzieję, że w tym roku coś się zmieni. Jeśli nie, to może znów powinien pojawić się w porcie SANEPID.

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.