Likwidacja Urzędu Morskiego w Słupsku

Z dniem 1 kwietnia 2020 r zlikwidowany zostaje Urząd Morski w Słupsku. Dotąd, pod urząd ten podlegały porty od Dźwirzyna do Łeby. Jego zadania oraz obszar działalności zostają podzielone pomiędzy Urzędy Morskie w Gdyni i w Szczecinie. Na morzu, linią graniczną pomiędzy obydwoma urzędami staje się południk 16°41,945′, zlokalizowany 5,5 Mm na zachód od Ustki (obszar poligonów morskich w rejonie Wicka). Na lądzie nowa granica urzędów pokrywa się z granicą województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Niezależnie od wspomnianego południka granicznego, Urząd Morski w Gdyni przejmuje całość zadań związanych z ruchem statków w obszarze działania Służby Kontroli Ruchu Statków VTS Ławica Słupska.

Obszary morskie RP

W nadchodzących miesiącach i latach przekonamy się, czy  wprowadzona zmiana poprawiła działanie administracji morskiej.  Tymczasem, w miejsce zlikwidowanego urzędu,  powstały dwie nowe instytucje zlokalizowane w Słupsku: Delegatura Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Oddział Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Akt prawny, z którego wynika likwidacja urzędu,  to „Rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 15 stycznia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie utworzenia urzędów morskich, określenia ich siedzib oraz terytorialnego zakresu działania dyrektorów urzędów morskich”, opublikowane w Dzienniku Ustaw 2020, poz. 125.

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.