Nowa granica wyłącznej strefy ekonomicznej

Dziś, 28 czerwca 2019r, zmieniona zostaje granica rozdzielająca wyłączne strefy ekonomiczne (EEZ)  w pobliżu Bornholmu. To efekt porozumienia  pomiędzy  rządami Polski I Danii podpisanego 19 listopada 2018.  Porozumienie zakończyło trwający od 1978 roku spór. Nową granicę naniosłem na mapkę polskich obszarów morskich (mapka z  #PwB).

Polskie obszary morskie

Dotąd Polska twierdziła, że jej wyłączna strefa ekonomiczna kończy się na granicy duńskich wód terytorialnych, 12 Mm od brzegów Bornholmu. Oznaczało to, że Dania w ogóle nie ma strefy EEZ po południowo-wschodniej stronie Bornholmu. Duńczycy domagali się natomiast wyznaczenia granicy w równej odległości od brzegów obu państw (tzw. linia mediany — zaznaczona na mapce przerywaną kreską). Powierzchnia spornego obszaru to 3,6 tys km2, ostatecznie Polsce przypadła jego część o powierzchni 720 km2 (czyli 20%).

O nowej granicy było głośno jesienią ubiegłego roku, po podpisaniu porozumienia. Od tego czasu trwał proces ratyfikacji umowy. Dziś przesunięte zostają kreski na obowiązujących mapach.

Z żeglarskiego punktu widzenia, ten „news”  nie ma żadnego znaczenia 🙂

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Tomas

    Kara śmierci dla tego kto podpisał tę umowę. To zdrada !!!!

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.