Nowy spis radiostacji nautycznych

W katalogu publikacji nautycznych Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej na początku roku pojawiła się nowa pozycja: jednotomowy Spis Radiostacji Nautycznych, nr 530, zastępujący trzy tomy segregatorów, wydawane w latach ubiegłych (numery 531, 532 i 533). Nowy spis ma postać 300 stronicowej książki z ciemnoniebieską okładką — graficznie jest podobny do innych nowych wydawnictw BHMW. Kupiony bezpośrednio w BHMW kosztuje 36,75 zł, przesyłka 16 zł.

Kilka tygodni po wydaniu spisu, BHMW udostępniło jego korektę, w postaci pliku PDF, będącą w istocie kompletnym pierwszym rozdziałem książki, zawierającym informacje o VTS oraz polskich służbach portowych (strony 3 do 35). Plik można pobrać ze strony BHMW, www.bhmw.gov.pl (Wydawnictwa->Publikacje nautyczne). Plik z korektą jest aktualizowany, tzn. sukcesywnie wprowadzane są do niego zmiany publikowane w Wiadomościach Żeglarskich. Przy aktualizacji zmieniana jest również nazwa pliku.

Tym sposobem, BHMW udostępniło w internecie zestawienie kanałów VHF i numerów telefonów służb portowych, a także wiele innych ciekawych informacji dotyczących łączności na polskim wybrzeżu. Szkoda jedynie, że takie ogólnie dostępne, darmowe zestawienie pojawia się przypadkiem — w wyniku korekty błędu oraz aktualizacji — a nie rutynowo.

Najważniejsza  zmiana na polskim wybrzeżu, jeśli chodzi o łączność, wynika z ustanowienia „Służby Kontroli Ruchu Statków VTS Ławica Słupska”. VTS Ławica m.in. nadaje prognozy pogody i ostrzeżenia nawigacyjne na środkowym wybrzeżu, zastępując „Słupsk Traffic”. Zmianie uległy numeru kanałów VHF, na których przekazywane są te informacje. Godziny nadawania pozostały takie jakie obowiązywały dla Słupsk Traffic.

Prognozy pogody VTS Ławica nadawane są (po polsku) o 7:05, 12:35, 18:35 i 23:35, na kanałach 12 i 64 (stacja nadawcza Ustka), 63 (Czołpino), 65 (Gąski). 

Ostrzeżenia nawigacyjne usłyszymy po polsku i po angielsku o 7:15, 12:45, 18:45 i 23:35,  na kanałach 63 (Czołpino), 64 i 67 (Ustka), 65 (Gąski).

Wszystkie komunikaty anonsowane są  na kanale 16 i 73 VHF.

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.