NV-Verlag i mapy Danii

Niemieckie wydawnictwo NV-Verlag publikuje m.in. mapy Bałtyku i Morza Północnego, zarówno na papierze, jak i w formie elektronicznej. Duża część tych map pokrywa wody duńskie. W świetle duńskiego prawa, mapy wydawane przez NV-Verlag są nielegalne, a wydawnictwo nie otrzymuje żadnych danych bezpośrednio z Duńskiego Biura Hydrograficznego!

Trudno jest ocenić, jak ta sytuacja wpływa na jakość i aktualność map. NV-Verlag regularnie publikuje ich nowe edycje. Nie jest jasne skąd pozyskuje dane.

Konflikt pomiędzy NV-Verlag a duńską agencją Geodatastyrelsen (GST, Biuro Hydrograficzne jest częścią tej agencji) ciągnie się od ponad 20 lat. Dotyczy praw autorskich i opłat licencyjnych. Ostatnia odsłona tego konfliktu to grzywna 1 miliona koron duńskich (plus prawie 400 tys. DKK opłat sądowych), nałożona na wydawnictwo przez duński Sąd Najwyższy w roku 2014. Wydawnictwo nie zaakceptowało nałożonych nań kar, grzywny nie zapłaciło i dotąd nie zawarło żadnego porozumienia z GST. W Danii obowiązuje zakaz sprzedaży map NV-Verlag. NV-Verlag sprzedaje mapy przez swój sklep internetowy w Niemczech, a także w sklepach zlokalizowanych w różnych krajach, poza Danią, w tym w Polsce. GST zamierza podjąć działania prawne przed sądami niemieckimi.

Duńskie Biuro Hydrograficzne prowadzi wyjątkowo restrykcyjną politykę licencyjną. Widać to choćby w popularnej, darmowej internetowej przeglądarce map firmy Navionics — szczegółowe mapy wód duńskich nie są widoczne. Inni wydawcy, w odróżnieniu od NV-Verlag, działają jednak w zgodzie z duńskim prawem, ponoszą związane z tym koszty i korzystają z danych (w tym z poprawek) udostępnianych przez duńskie biuro.

Wcześniej, pozwy przeciwko NV-Verlag w swych krajowych sądach składały szwedzkie i niemieckie biura hydrograficzne. Biuro szwedzkie nie zdołało udowodnić, że wydawca naruszył jego prawa autorskie, a w przypadku niemieckim zawarta została ugoda.

Źródła i dodatkowe informacje:

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.