W Piaskach głębiej?

Jesienią 2018 r. w niektórych portach Zalewu Wiślanego oraz na torach pracowała pogłębiarka. Wiosną opublikowane zostały nowe plany portów w Piaskach, Fromborku i Tolkmicku. Wklejki z planami można znaleźć w numerze 17–18 „Wiadomości Żeglarskich”, nowe plany zawarte są też w tegorocznej edycji atlasu 3022.

Uwagę zwracają dużo większe niż wcześniej głębokości w Piaskach. Na mapie wygląda to całkiem dobrze — ponad 2m. Nowe głębokości naniosłem na plan z PwB.

W ostatnich latach basen portowy w Piaskach był dostępny tylko dla jachtów o zanurzeniu poniżej 1m. W samym basenie było nieco głębiej, ale mielizna na linii trzcin —tam gdzie kończy się umocniony basen — skutecznie blokowała dostęp do portu. Teraz mapa w tym miejscu pokazuje głębokość 2,5m.

Trzeba jednak pamiętać, że efekty pogłębiania na Zalewie Wiślanym zanikają szybko. Czasami wystarczy kilka sztormów, by sytuacja wróciła do płykiej normy. Zwykle, dzieje się to najpóźniej po 3 latach. Ponadto, możliwe, że na podejściu, poza opublikowanym planem, jest płycej niż w samym porcie  — nowych informacji na temat głębokości na podejściu biuro hydrograficzne nie podaje.   Przypominam też, że podane wartości głębokości odnoszą się do średniego stanu wody, a kilkudziesięciocentymetrowe wahania tego stanu na zalewie zdarzają się często.

 Czy ktoś może miał ostatnio okazję osobiście zweryfikować głębokości w Piaskach? 

 

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Marcin Palacz

    Znajomi żeglarze potwierdzają: jest głębiej, koło 2m na wejściu, 1.5m, przy stanie wody nieco wyższym od średniego. To informacja z 25 maja.

  2. Anonim

    Witam
    Odwiedziłem Piaski 13 i 14.07.2019 i sprawdziłem głębokości moim Albinem /zanużenie 1.5m/ Tor podejściowy – głębokość 2,5 do 2,2 a w porcie 2,0 do 2,2m. reszta w Piaskach bez zmian czyli kibelek do 20 od 8.00 a na brzegach jak zwykle.

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.