Przepisy portowe

Przepisy portowe dla portów podlegających pod Urząd Morski w Gdyni  wynikają z 10 kolejnych zarządzeń dyrektora urzędu, publikowanych od lipca 2018 r. do kwietnia 2023 r. – pierwsze zarządzenie zawiera pierwotną wersję przepisów, następne tę wersję modyfikują. Jednolitego tekstu w urzędowych publikacjach brak. Wojtek Bartoszyński wykonał gigantyczną pracę, wyręczył urząd i taki tekst jednolity opracował.

Tekst dostępny jest tu: przepisy_portowe_umgdynia.pdf
(wersja aktualna na dzień 14 września 2023 r.)

W uwagach do tekstu Wojtek napisał m.in.:

...Przepisy portowe nie są lekturą łatwą, wystarczy zauważyć, że zawierają obecnie prawie 200 paragrafów. Napisane zostały niespójnie, w sposób łamiący wiele zasad techniki prawodawczej: zawierają redefinicje pojęć kodeksowych i ustawowych, definiują pojęcia w przepisach nieużywane, wielokrotnie regulują te same zagadnienia w różnych miejscach, powtarzają przepisy ustawowe, powtarzają swoje zapisy, odmiennie regulują te same sprawy w różnych paragrafach, posługują się pojęciami niezdefiniowanymi, stosowanymi niekonsekwentnie itd. itp.).

Jako żeglarz nie mogę nie zauważyć, że przepisy generalnie ignorują istnienie jachtów (czy to rekreacyjnych czy komercyjnych). Przy obowiązującej kodeksowej definicji „statku” (obejmującej także jachty), niektóre regulacje nabierają więc charakteru absurdalnego, czasem wręcz komicznego, inne są niemożliwe do spełnienia. Zapisy te są więc (z uwagi na „zdrowy rozsądek”) powszechnie ignorowane – zarówno przez żeglarzy jak i przez funkcjonariuszy administracji. Jednak wciąż nad żeglarzami (i nie tylko) wiszą, niczym miecz Demoklesa, przepisy grożące karami (w wysokości do 20 płac miesięcznych) ze nieprzestrzeganie „Przepisów portowych”…..

Pod Urząd Morski w Gdyni podlegają wszystkie porty morskie od Ustki po granicę z Rosją na Mierzei Wiślanej i Zalewie Wiślanym.

Tekst jednolity przepisów obowiązujących w zachodniej części wybrzeża dostępny jest na stronie Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Aktualizacja:  18 sierpnia 2023 r. dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni opublikował wreszcie jednolity tekst przepisów portowych. Wersja opracowana przez Wojtka (powyżej) jest nadal bardziej aktualna – zawiera również późniejsze zmiany.

 

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.