Południowa Szwecja – przewodnik dla żeglarzy

Uwaga: nakład książki jest wyczerpany. 

Owocem moich rejsów do Szwecji jest książka  „Południowa Szwecja — przewodnik dla żeglarzy”. Książka przedstawia południowe wybrzeże Szwecji wraz z przeszło 60 przystaniami. Opis obejmuje niemal wszystkie porty najbliższego Polski fragmentu szwedzkiego wybrzeża, od wschodniego krańca archipelagu Blekinge w okolicach Karlskrony po Landskronę w Sundzie. Pominięto jedynie porty zbyt płytkie dla kilowego jachtu oraz te przystanie prywatne, w których nie ma miejsca dla gości.

Mapka wszystkie portyOpis rozpoczyna się od wysp Utklippan, Ungskär, Stenshamn i Utlängan oraz portu Torhamn na stałym lądzie. Dalej poruszamy się na zachód, przez prowincję Blekinge, Zatokę Hanö, wokół najbardziej na południe wysuniętego fragmentu Szwecji, czyli prowincji Skåne, z portowymi miastami Ystad i Trelleborg, do kanału i półwyspu Falsterbo, by na koniec odwiedzić szwedzkie przystanie południowej części Sundu, od Malmö z okolicami po wspomnianą już Landskronę. Przedstawiono plany wszystkich portów oraz ich zdjęcia satelitarne. Opisano warunki postoju, dostępną infrastrukturę, opłaty, podejście. Ważną częścią książki są informacje turystyczne o bliższych i dalszych okolicach przystani. Korzystanie z przewodnika ułatwi zamieszczony na końcu indeks nazw geograficznych.

Część przewodnika zawierająca opisy przystani poprzedzona jest przeglądową prezentacją Blekinge i Skåne, a także sugestiami dotyczącymi przeskoku przez Bałtyk w rejsie do Szwecji. Podane są ogólne informacje o kosztach pobytu w Szwecji, obyczajach w portach i poza nimi, służbach morskich, dostępie do internetu, mapach i przewodnikach, prognozach pogody, komunikacji na falach VHF, postojach „na dziko” oraz historycznych i współczesnych militariach, z którymi zetkniemy się na szlaku.

Ten post ma 3 komentarzy

 1. msadurski

  Czy planowane jest jakieś nowe wydanie?

  1. Marcin Palacz

   Coś zapewne powstanie, ale nie od razu – potrzeba czasu i rejsów, by posprawdzać Szwecję w naturze.

 2. msadurski

  E, już zakupiłem. Sam sobie posprawdzam co nieco w nadchodzącym sezonie. 🙂

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.