Władysławowo — podejście

Pozmieniało się nieco na podejściu do Władysławowa. Mapka podejścia wygląda teraz tak:

Władysławowo — mapa podejścia
Władysławowo — podejście (OpenCPN z mapami oeSENC).

Po pogłębieniu przeprowadzonym w lecie 2018 r, usunięto czerwoną pławę numer 2, ograniczającą wejście do portu od strony plaży. Ostatnio (Wiadomości Żeglarskie 14/2019) w linii  nabieżnika wystawiona została nowa zielona pława nr 1 (ze światłem Fl.G.2s) — pomagająca zachować stosowną odległość od mielizny, tradycyjnie rozbudowującej się od prawej główki.

Warto też pamiętać, że 8 kabli na wschód od główek, w sąsiedztwie pławy WŁA, stoi północna kardynałka SWA, oznakowująca zakończenie rurociągu zrzutowego z oczyszczalni ścieków w Swarzewie. W widocznej na mapie wąskiej strefie, której  kraniec oznacza kardynałka, obowiązuje zakaz kotwiczenia, rybołówstwa i prowadzenia prac podwodnych. Przepływanie nad rurociągiem jest dozwolone.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Gawin

    poprawnie powinno być „KARDYNALKA” – mamy znaki kardynalne a nie „kardynałowe” 😉

    1. Marcin Palacz

      Ta kwestia powraca jak bumerang w różnych okołożeglarskich dyskusjach. 🙂

      Istnieje coś takiego jak oboczność językowa, w tym przypadku dotycząca wymiany „l”, na „ł”. Językoznawcą nie jestem, ale myślę, że uzasadnić tę „kardynalkę” (przez „l”, nie „ł”), byłoby bardzo trudno. Powszechnie używana i przyjazna w wymowie forma to „kardynałka”, tak więc będę pisać i mówić. 🙂

      Gdyby nazwa pochodziła od słowa „kardynał”, to też mówilibyśmy o znaku „kardynalnym”, a nie „kardynałowym”. Byłoby kardynał -> kardynalski (kardynalny) ->kardynałek (kardynałka). „ł” wymienia się na „l” i z powrotem. Więc obecność „l” w jednej formie, nie przesądza, że tak samo musi być w innych formach, prawda?

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.