Zjawa IV na mieliźnie — akcja ratownicza

  • Post last modified:27 grudnia 2016
  • Post comments:0 Komentarzy
  • Post category:Bałtyk

Zjawa IV 5 grudnia o godzinie 13:50 weszła na mieliznę  Falsterborev. Na burcie jachtu znajdowało się 9 osób. 

Ratownicze centrum koordynacyjne (JRCC) w Göteborgu odebrało wezwanie pomocy o 14:10 przez VHF.  Stacja ratownicza stowarzyszenia  Sjöräddningssällskapet w Trelleborgu została zaalarmowana  o 14:15. Statek SAR Rescue Elsa Johansson z czterema członkami załogi opuścił port o 14:40. O 15:35 znalazł się w pobliżu Zjawy, jednak ze względu na zbyt duże zanurzenie nie był w stanie dotrzeć do jej burty (głębokość ok. 1,3 m) i oczekiwał na głębszej wodzie na przybycie jednostek o mniejszym zanurzeniu.  

O 16:00 przy Zjawie znalazła się motorówka ratownicza Rescue Famous, również należąca do Sjöräddningssällskapet z portu Lomma w Sundzie. Jej zanurzenie, 0,4m, pozwalało dotrzeć bezpośrednio do unieruchomionego żaglowca. W tym samym czasie w rejon mielizny dotarł również statek Kustbevakningen (straż ochrony wybrzeża) KBV 314 z Höllviken — przystani przy północnym wejściu do kanału Falsterbo. RIB spuszczony z pokładu tego kutra znalazł się przy burcie Zjawy o 16:10. 

Zaalarmowany też został śmigłowiec ratowniczy Lifeguard 007, ale nie brał on udziału w akcji. 

Między godz. 16:05 a 16:10 kapitan Zjawy poinformował przez radio, że kadłub jachtu twardo uderza o dno, a do wnętrza jachtu dostało się około 200l wody. O 16:20 cztery osoby zostały ewakuowane z pokładu Zjawy przez Rescue Famous i przewiezione na Rescue Elsa Johansson. O 16:40 RIB ewakuował kolejne trzy osoby i również przewiózł je na Rescue Elsa Johansson.

Ok. godz. 17:20 Zjawa leżała w  silnym przechyle na lewą burtę. Pomiędzy centrum koordynacyjnym JRCC, a kapitanem Zjawy trwały rozmowy na temat całkowitego opuszczenia jachtu. O 18:40 kapitan  i ostatni członek załogi zostali przewiezieni na Rescue Elsa Johansson.

O 18:59 statek Rescue Elsa Johansson opuścił rejon wypadku i o 20:00 zacumował w Trelleborgu. Rozbitkowie zostali poczęstowani kawą, złożyli relację, a następnie zostali odwiezieni na kwaterę do Falsterbo.

Po  ewakuacji załogi ze Zjawy IV, do działań włączony został statek Kustbevakningen KBV 034, wyspecjalizowany w kontroli i usuwaniu skażeń. Następnego dnia dołączyła do niego większa jednostka,  KBV 003 z Karlskrony. Zadaniem obu statków było zapobieżenie wyciekowi ze Zjawy paliwa lub innych substancji.

Spisane na podstawie informacji dostępnych na stronach stacji ratowniczych Sjöräddningssällskapet  w Trelleborgu i w Lomma,  na stronach Kustbevakningen oraz na stronach Sjövartsverket (szwedzki urząd morski, pod który podlega centrum koordynacyjne JRCC w Göteborgu)Podane przez  Sjövartsverket i Sjöräddningssällskapet  dokładne czasy  wydarzeń, a także liczba rozbitków ewakuowana w poszczególnych krokach,  różnią się nieco między sobą.

O organizacji szwedzkich służb ratowniczych poczytać można tu.

Przebieg późniejszej operacji ściągnięcia Zjawy z mielizny opisywany był na Facebooku przez przedstawiciela armatora:

 

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.