Log – wymiana mechanicznego na elektroniczny

Fabrycznie instalowany sumlog VDO jest świetnym urządzeniem, ale po latach stalowa,  elastyczna linka łącząca śmigiełko (impeller)  ze wskaźnikiem zwykle wymaga wymiany. Bez trudu można zdobyć (zamówić) odpowiednią linkę „samochodową” – taka linka, ze względu na korozję,  nie starczy jednak zwykle na więcej niż dwa sezony. Zdobycie linki wykonanej ze stali nierdzewnej jest trudne – mi się nie udało.

Postanowiłem zastąpić mechaniczny log urządzeniem elektronicznym. Wybór padł na log firmy Echolog. Zakupiłem w istocie zestaw łączący funkcje logu i echosondy: Bronze+ Trio. Trzecia funkcja urządzenia („trio” w nazwie) to wyświetlanie informacji przesyłanych z gps-a protokołem NMEA 0183: pozycja, prędkośc, itp.  W firmie wysyłkowej SVB   Bronze+ Trio  wraz z czujnikami – wiatraczek logu i przekaźnik echosondy – kosztował 287 Euro ( w tym koszt  przesyłki: 7 Euro).

Czujnik  nowego logu został zamontowany w miejscu starego.  Na instalację czujnika echosondy oraz na instalację właściwego urządzenia (pudełko z wyświetlaczem) przyjdzie czas później – po zwodowaniu łódki.

W środku starego czujnika tkwiła końcówka urwanej stalowej linki. Próby wypchnięcia tego kawałka linki nie dawały rezultatu. Okazało się, że odkręcenie samego śmigiełka jest dziennie proste – sposób odkręcenia widać na załączonych poniżej zdjęciach. Wystarczyło unieruchomić śmigiełko poprzez wsunięcie cienkiego, płaskiego klucza (uniwersalny klucz rowerowy nadał się znakomicie)  w specjalnie do tego celu przeznaczone nacięcie i delikatne pokręcenie śmigiełkiem.  Po odkręceniu śmigiełka wyciągniecie linki nie stwarzało już żadnych kłopotów. W ten sposób można by również wymienić śmigiełko bez odkręcania całego czujnika od kadłuba.

Przedstawiam zdjęcia zrobione w trakcie demontażu starego sumlog firmy VDO i montażu nowego urządzenia.

2 odpowiedzi do artykułu “Log – wymiana mechanicznego na elektroniczny

  1. Piotr

    dzień dobry, czy ma pan może na zbyciu Impeler VDO sumlog, ten stary, zdemontowany? mój ma uszkodzone łopatki i chętnie bym kupił.

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: