Pławy pomiarowe

Różne instytucje wystawiają ostatnio na Bałtyku pławy z  urządzeniami pomiarowymi. Wiele z tych pław to obiekty tymczasowe, nie zaznaczone na mapach. Inne można znaleźć tylko na najnowszych mapach papierowych — nie trafiły jeszcze do systemów map elektronicznych. 

Informacje o pławach publikowane są w Wiadomościach Żeglarskich. Obecnie (stan na 22 czerwca 2018) aktualne są komunikaty o 19 tymczasowych pławach. Cztery inne, zakwalifikowane jako stałe, znajdziemy tylko na  mapach wydanych przez BHMW wiosną  2018 r.

Pozycje pław zebrałem i udostępniam w pliku w formacie GPX oraz w zwykłym pliku tekstowym, a także przedstawiam na mapce google, widocznej poniżej. Na mojej  mapce pławy czasowe oznaczam kolorem żółtym, a uwzględnione na najnowszych mapach papierowych pławy stałe — kolorem pomarańczowym.

W naturze, wszystkie pławy mają kolor żółty. Są różnej wielkości i mają różne kształty. Jedna jest nieoświetlona, pozostałe wyposażone są w żółte światła nawigacyjne o różnych charakterystykach. Niektóre z nich to obiekty o całkiem pokaźnych rozmiarach — na zdjęciu widać pławę zauważoną w lipcu zeszłego roku ok. 10 Mm na wschód od Łeby — w istocie jest to rozległy zestaw trzech boi połączonych łańcuchami.

Nazwy pław czasowych w plikach i na mojej mapie zawierają numer wiadomości opublikowanych w tegorocznych (2018) „Wiadomościach Żeglarskich”. Dla pław stałych  podane są ich nazwy Z1, Z2, LK1 i LK2 (pławy te znajdują się między Rozewiem a Łebą).  

Nie potwierdzają się docierające wcześniej do mnie informacje, że prezentowana lista pław (uzupełniona o pławy stałe),  nie jest kompletna.   Nadal jednak proszę o donosy w przypadku zaobserowania pław nie uwzględnionych w zestawieniu — najlepiej z pozycją i zdjęciem. Wszelkie nieopisane obiekty pływające zasługują też, jak zawsze,  na  zgłoszenie do BHMW.

Dodaj komentarz

Dla uniknięcia śmieci, komentarze przed zamieszczeniem przesyłane są do zatwierdzenia. Proszę o chwilę cierpliwości po wysłaniu komentarza.

Nie chcemy spamu. Proszę cyframi uzupełnić działanie matematyczne. * Czas upłynął. Proszę przeładuj CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.