Gdynia — marina w Basenie Prezydenta

W Gdyni w końcu kwietnia oddana została do użytku nowa marina, znajdująca się w Basenie Prezydenta. To przełomowe zdarzenie z dwóch względów. Po pierwsze, jachty wreszcie mogą regularnie wchodzić do właściwego portu w Gdyni. Po drugie,  powstała alternatywa i konkurencja dla mariny zlokalizowanej w Basenie Żeglarskim. Do tej pory Gdynia była prawdopodobnie jedynym dużym miastem portowym nad Bałtykiem, które wszystkim, rezydentom i gościom, mogło zaoferować miejsca w jednej tylko przystani — w istocie niewielkiej w stosunku do potrzeb  (jakkolwiek jednej z największych na polskim wybrzeżu).

Yacht Park Marina w Basenie Prezydenta w Gdyni   (w oparciu o  OpenCPN z mapami oeSENC).

Do mariny  wpływamy przez Wejście Południowe. Zamiar wejścia należy zgłosić na kanale 12 VHF, wywołanie: „Dalmor Yacht Park Marina” — nieaktualne jest zalecenie, by najpierw zgłaszać się do Kapitanatu Portu Gdynia. Miejsce postoju wskazuje  bosman mariny, dyżurujący całodobowo. Telefon do bosmana: 785 557 777. Współrzędne geograficzne mariny  (punkt zaznaczony na planie), to 54°31,23’N 018°33,13’E.

Marina dysponuje łącznie 120 miejscami.  Przy pomostach A i B mogą cumować jachty o długości do 14m (72 miejsca), przy pomoście C — do 12m (42 miejsca).  Przy pomoście D znajduje się 6 stanowisk dla jednostek do 10m i 8 miejsc na skutery wodne. Najbliższa wejścia część pomostu D pozbawiona jest y-bomów — tu przewidziano „techniczny” postój,  burtą do pomostu.

Nowa marina powstała przy osiedlu apartamentowców (w budowie) zlokalizowanym w północno-zachodnim narożniku Basenu Prezydenta. W zamierzeniu jest to przede wszystkim przystań rezydencka, przy czym większość miejsc  (80%) zarezerwowanych jest dla właścieli apartamentów.  Goście są mile widziani, w miarę wolnych miejsc. Miejsce postoju wskazuje bosman.  Krótkie postoje — bez nocowania — w zasadzie nie są przewidziane. W ramach opłaty za postój dostępne są woda i prąd na kei, toalety, prysznice. 

Warto zauważyć, że opłata za postój w marinie naliczana jest od nominalnej długości zajmowanego stanowiska, a nie od faktycznej dlugości jachtu, przy czym miejsc dla najmniejszych jachtów jest niewiele.  To oczywiście zniechęca do odwiedzin w Yacht Park Gdynia żeglarzy pływających małymi jednostkami.  Oferta mariny skierowana jest przede wszystkim do klientów posiadających duże jachty, skłonnych słono zapłacić za postój w doskonałych warunkach, w prestiżowej lokalizacji. Strona internetowa mariny, na której znajdziemy m.in. cennik,  to www.marinayachtpark.pl.

 

 

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Anonim

    Prysznice obecnie płatne dodatkowo.

  2. Lech

    Prysznice płatne dodatkowo 5 zł za 5 minut. Do mariny wpłynęliśmy o 17, 23 sierpnia, bosman odebrał cumy. Potem z 15 minut w gabinecie bosmana trwało wpisywanie przez bosmana do komputera całej masy informacji, których w żadnym innym porcie nikt od nas nie chciał (m.in. adres zamieszkania, e-mail, tel. itd., dane jachtu). Wejście do mariny i toalet po wpisaniu otrzymanego kodu, niestety kody te miały przestać działać o godz. 11 następnego dnia (jak to określił bosman taką mają dobę hotelową), czyli płaci się za dobę, ale korzystać można znacznie krócej. Dla mnie z tego wniosek, że Gdynię należy omijać szerokim łukiem (w Marinie Gdynia jest miło, ale zwykle nie ma wolnych miejsc).

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.