Kuźnica — podejście pogłębione?

W ostatnim numerze  „Wiadomości Żeglarskich” (nr 8/2020 z 21 lutego 2020r) opublikowana została wklejka przedstawiająca początkowy odcinek toru podejściowego do Kuźnicy. Fragment tej wklejki załączam poniżej. 

Podejście do Kuźnicy, fragment wklejki 15/2020
Podejście do Kuźnicy, fragment wklejki nr 15/2020, z 21 lutego 2020, atlas 3022 ark 18 plan C.

Podejście do Kuźnicy pogłębiano jesienią zeszłego roku. Czas na pogłębianie był najwyższy. Wcześniej, wypłycenia spowodowały konieczność przesunięcia pławy bezpiecznej  wody KUZ  oraz czerwonej pławy nr 2 na wschód od linii nabieżnika. Instrukcja nawigacyjna nakazywała wchodzenie w tor łukiem, od przesuniętej pławy KUZ, wąskim przejściem między pławą nr 2, a mielizną znajdującą się po wschodniej stronie toru (pisałem o tym w czerwcu).

Z opublikowanej teraz wklejki wynika, że po pogłębieniu, krawędź zachodniej mielizny (izobata 2m) znajduje się  około 40 m na zachód od linii nabieżnika, tam gdzie jest jej miejsce. Tak samo izobata ta wyglądała na początku 2018 roku, np na planie w Polskim wybrzeżu Bałtyku  (str. 111).  Po prawej stronie linii nabieżnika pozostała jednak teraz „górka” z głębokością zaledwie 1,6m! 

Pławy przedstawione na wklejce zostaną oczywiście wystawione dopiero późną wiosną (powinny  się pojawić do 30 kwietnia,  doświadczenie uczy, że niestety może to nastąpić nawet później). Czy z opublikowanej teraz wklejki wynika, że pławy staną na zeszłorocznych pozycjach, a „mieliźniana” instrukcja nawigacyjna (wchodzenie łukiem) pozostanie w mocy,  mimo pogłębienia, ze względu na wspomnianą wyżej górkę?

A może pławy powrócą jednak  na swoje stałe miejsca   — czerwona na krawędź mielizny po lewej stronie linii nabieżnika, a KUZ na tej linii?  Jeśli tak, to dlaczego teraz pojawia się mapka ze starymi pozycjami pław? Pław i tak na wodzie teraz nie ma…   Czy w takim przypadku górka nie powinna zostać oznakowana dodatkową zieloną pławą? 

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. Marcin Palacz

    Otrzymałem telefoniczną informację z BHMW. Biuro kwestię Kuźnicy wyjaśniało też z Urzędem Morskim.

    Ze względu na to, ze głębokości na podejściu do Kuźnicy zmieniają się dynamicznie, wiosną przed wystawieniem pław, Urząd Morski przeprowadzi nowy sondaż. Pławy zostaną wystawione stosownie do wyniku sondażu.
    Wklejka została opublikowana teraz, z użyciem najnowszych dostępnych danych, by ułatwić wchodzenie do Kuźnicy przed wystawieniem pław.

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.