Kuźnica — podejście

Do portu w Kuźnicy wiedzie dość wąski tor, wyznaczony nabieżnikiem oraz pławami, w zamierzeniu prostoliniowy.  Obecnie jednak, pława bezpiecznej wody KUZ oraz pierwsza czerwona pława (numer  2) przesunięte są niemal  100 metrów na wschód od linii nabieżnika.  Aktualna instrukcja nawigacyjna, opublikowana w „Wiadomościach Żeglarskich” nr 24–25/2019  (14 czerwca 2019),  brzmi:

Jednostki zmierzające do przystani powinny od pławy świetlnej KUZ kierować się na pławę 2, mijając ją lewą burtą, a następnie łagodnie wejść w linię nabieżnika KUŹNICA. Należy zachować ostrożność i uważać na spłycenia po obu stronach toru wodnego. 

W tym samym numerze WŻ podano również nowe pozycje pław KUZ i 2.

Na planie podejścia (poniżej) pławy znajdują się na ich aktualnych pozycjach,  a głębokości pochodzą z najnowszego dostępnego sondażu. Sondaż ten jednak wykonano kilka miesięcy temu. Po wizycie w Kuźnicy w ostatni weekend (22-23 czerwca)  odnoszę wrażenie, że obecnie zachodnia  mielizna sięga do pławy numer 2 (nieprzypadkiem pława została odsunięta tak daleko na wschód), między tą pławą a wschodnią mielizną jest może ze 20 metrów miejsca,  a żegluga po prostej od pławy 2 do zielonej pławy 1 wiązałaby się z ryzykiem zahaczenia o mieliznę wchodzącą na tor od wschodu. Mielizny są dobrze widoczne przy słonecznej pogodzie i braku większego zafalowania — w innych warunkach nie byłoby jednak łatwo. Należy ściśle stosować się do instrukcji nawigacyjnej, przy czym czerwoną pławę numer 2 mijać trzeba w możliwie najmniejszej odległości! 

Plan podejścia do Kuźnicy
Podejście do Kuźnicy   (na podstawie OpenCPN z mapami oeSENC)

Przy zachowaniu optymalnego toru podejścia głębokości nigdzie nie spadają poniżej 2m. W samym porcie wszystko w zasadzie pozostaje po staremu, tak jak opisaliśmy to w #PwB. Sanitariaty (toaleta i prysznic) nadal są  darmowe i ogólnie dostępne,  ale czynne są tylko w godzinach 9–20. 

Przystań w Kuźnicy
Przystań w Kuźnicy.

 

 

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.