Lubiatowo – akwen zamknięty i elektrownia jądrowa

Na przybrzeżnym akwenie zlokalizowanym w rejonie Lubiatowa, 12 Mm na wschód od Łeby, wprowadzono zakaz żeglugi, rybołówstwa, nurkowania oraz uprawiania sportów wodnych. Akwen sięga 1 Mm od brzegu. Według  zarządzenia dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni z 29 stycznia 2024 r., zakaz ustanowiono na okres do 30 kwietnia. Jednak, poczynając od września 2023 r.  wydawane są kolejne podobne zarządzenia dotyczące tego akwenu, każdorazowo przedłużające zakaz o następne 3 miesiące.  Na mapce akwen zaznaczyłem kolorem czerwonym.

Wybrzeże w rejonie Lubiatowa
Wybrzeże w rejonie Lubiatowa

Przy okazji, warto zauważyć, że w rejonie Lubiatowa powstanie elektrownia jądrowa. Na planie zaznaczyłem więc też lokalizację tej inwestycji – niebieski, przerywany kontur, to „granica realizacji przedsięwzięcia” (z wniosku do ministerstwa o wydaniu decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych). Nie wiem co dokładnie na morzu oznacza taka granica, ale z pewnością w nadchodzących latach w tym rejonie będą wprowadzane kolejne ograniczenia żeglugi.

Ostrzeżenie o zamknietym akwenie zostało opublikowane w „Wiadomościach Żeglarskich” nr 05/2024, wiadomość 72(T).

Kolejne „Wiadomości Żeglarskie”, nr 06/2024, z 9 lutego, informują o ustawieniu trzech nowych pław pomiarowych w rejonie Lubiatowa (LK-M1, MHM_LK1, MHM_LK2). Na mapie o-charts,  wykorzystanej do sporządzenia pokazanego wyżej planu, jeszcze ich nie ma, zapewne pojawią się za kilka dni.

 

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.