Poprawki map — polskie wybrzeże

Uwaga: ten tekst zawiera nieaktualne informacje i linki. 

Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej w ukazujących się co tydzień „Wiadomosciach Żeglarskich” publikuje poprawki polskich map morskich i innych wydawnictw nawigacyjnych. Komplety poprawek odnoszących się do poszczególnych map można odszukać wchodząc na stronę z zestawieniem rodzajów map. Następnie należy wybrać rodzaj mapy (generalne, brzegowe, podejściowe, portowe, zestawy dla małych jednostek), a w kolejnym kroku — konkretną mapę (lub zestaw). Dla map w dużym formacie, poprawki każdej mapy zebrane zostały w postaci jednego pliku PDF. W tym samym miejscu umieszczone są też linki do plików PDF, zawierających wszystkie opublikowane poprawki graficzne danej mapy, tzw. wklejki. Dla zestawów dla małych jednostek (nr 3020, 3021, 3022), w jednym pliku zebrano korekty wszystkich map zawartych w zestawie, podobnie z wklejkami.

Przy okazji przypomnę, że mapy w zestawach dla małych jednostek zawierają dokładnie te same informacje, co mapy  „duże”. Różnią się jedynie kolorystyką (nieznacznie) oraz językiem komentarzy — jako drugi język w zestawach używany jest niemiecki, zamiast angielskiego. 

Poprawki map w atlasach 3020, 3021 i 3022 można też znaleźć na stronach ich niemieckiego wydawcy — BSH. Przy nawigowaniu na stronach BSH trzeba posługiwać się językiem niemieckim. Bezpośrednie linki do poprawek odnoszących się do polskich atlasów dla małych jednostek są następujące:

  • atlas 3020 (Zatoka Pomorska, Zalew Szczeciński),
  • atlas 3021 (Od Zatoki Pomorskiej do Mierzei Helskiej),
  • atlas 3022 (Zatoka Gdańska i Zalew Wiślany).

Podane linki prowadzą do tabel, z których po wybraniu konkretnej mapy, można pobrać plik PDF zawierający wszystkie tekstowe poprawki (Berichtigungen) odnoszące sie do tej mapy oraz plik z wklejkami (Deckblätter). Tekstowe poprawki udostępnione są w języku polskim, angielskim (kopie komunikatów z „Wiadomości Żeglarskich”) oraz dodatkowo niemieckim. Trzeba jednak zauważyć, że na stronach BSH poprawki pojawiają się z pewnym opóźnieniem w stosunku do ich publikacji w „Wiadomościach Żeglarskich”.

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.