Sjöfartsverket, czyli szwedzka agencja rządowa, której nazwę można przetłumaczyć jako „administracja morska”, odpowiada za całość zagadnień związanych z żeglugą w Szwecji. Obejmuje to między innymi: infrastrukturę nawigacyjną, tworzenie map, gromadzenie i udostępnianie informacji o ruchu statków, pilotaż, łamanie lodów, badania morza, a także ratownictwo, z wykorzystaniem jednostek pływających i latających. Sjöfartsverket działa z uwzględnieniem potrzeb żeglugi handlowej, żeglugi rekreacyjnej, rybołówstwa oraz Szwedzkich Sił Zbrojnych. Odpowiada zarówno za wody morskie, jak i żeglowne wody śródlądowe.
Na stronach internetowych sjovartsverket.se, w ich anglojęzycznej wersji, znajdziemy m.in.:
- ostrzeżenia nawigacyjne;
- mapę kanałów roboczych radiostacji brzegowych VHF (używane m.in. do nadawania prognozy pogody i ostrzeżeń nawigacyjnych);
- informacje o wszystkich mostach zwodzonych i śluzach na szlakach żeglownych (zasady funkcjonowania, kontakt, godziny otwarcia);
- formularz zgłaszania spostrzeżonych niebezpieczeństw nawigacyjnych, awarii urządzeń i błędów na mapach.
Niektóre informacje i funkcje dostępne są tylko na szwedzkojęzycznych stronach Sjövartsverket. Dość dobrze działa ich automatyczne tłumaczenie na polski, jak i na angielski (lepiej), więc korzystanie z tych zasobów nie stanowi problemu również dla osób nie znających szwedzkiego. M.in., bardzo użyteczne i ciekawe informacje udostępnianie są z użyciem przeglądarki map. Pozwala ona na obejrzenie aktualnych wersji wszystkich map wydawanych przez Sjövartsverket. Na podkładzie map można też sprawdzić (wybór w menu po lewej stronie ekranu):
- siłę i kierunek wiatru, poziom i temperaturę wody oraz inne parametry odczytywane przez ponad 100 stacji pomiarowych (w menu należy wybrać ViVa);
- ostrzeżenia nawigacyjne;
- informacje o wadliwie działających urządzeniach nawigacyjnych;
- numery map;
- pokrycie wód zestawami map dla małych jednostek;
- wiarygodność informacji o głębokości dla poszczególnych obszarów;
- plan nowych sondaży głębokości;
- lokalizacje sklepów sprzedających mapy.
Sjövartsverket wydaje też ilustrowane czasopismo – Sjörapporten – dostępne on-line (5 numerów w roku, w języku szwedzkim).
Warto zauważyć, że koszty funkcjonowania Sjövartsverket pokrywane są głównie z własnych przychodów agencji, z których najistotniejsze są opłaty pobierane od statków handlowych (np. za korzystanie ze szlaków żeglownych, pilotaż), a także sprzedaż map i innych wydawnictw nawigacyjnych. Z budżetu państwa finansowane są niektóre działania na rzecz żeglugi rekreacyjnej.
Sjöfartsverket to największy w basenie Bałtyku krajowy urząd morski i jednocześnie wydawca map morskich. Ograniczając się tylko do kartografii, skalę działań obszar i zakres odpowiedzialności Sjövartsverket, w porównaniu z polskim BHMW, a także z niemieckim BSH, dobrze ilustruje wielkość plików zawierających komplet polskich, szwedzkich i niemieckich map o-charts:
- mapy polskie: 43 MB;
- mapy niemieckie (Bałtyk i Morze Północne): 105 MB;
- mapy szwedzkie: 1,1 GB