Sjöfartsverket ­– szwedzka administracja morska

SjöfartsverketSjöfartsverket, czyli  szwedzka agencja rządowa, której nazwę można przetłumaczyć jako  „administracja morska”,   odpowiada za  całość zagadnień związanych z żeglugą w Szwecji.  Obejmuje to między innymi: infrastrukturę nawigacyjną, tworzenie map, gromadzenie i udostępnianie informacji o ruchu statków, pilotaż, łamanie lodów, badania morza, a także  ratownictwo, z wykorzystaniem jednostek pływających i  latających.  Sjöfartsverket  działa z uwzględnieniem potrzeb żeglugi handlowej, żeglugi rekreacyjnej, rybołówstwa oraz Szwedzkich Sił  Zbrojnych.  Odpowiada zarówno za wody morskie, jak i żeglowne wody śródlądowe.

Na stronach internetowych sjovartsverket.se, w ich anglojęzycznej wersji, znajdziemy m.in.:

Niektóre informacje i funkcje dostępne są tylko na  szwedzkojęzycznych stronach Sjövartsverket. Dość dobrze działa  ich automatyczne tłumaczenie na polski, jak i na angielski (lepiej), więc korzystanie z tych zasobów nie stanowi problemu również dla osób nie znających szwedzkiego.  M.in., bardzo użyteczne i ciekawe informacje udostępnianie są z użyciem przeglądarki map. Pozwala ona na obejrzenie aktualnych wersji wszystkich map wydawanych przez Sjövartsverket. Na  podkładzie map można też sprawdzić (wybór w menu po lewej stronie ekranu):

 • siłę i kierunek wiatru,  poziom i temperaturę wody oraz inne parametry odczytywane przez ponad 100 stacji pomiarowych  (w menu należy wybrać ViVa);
 • ostrzeżenia nawigacyjne;
 • informacje o wadliwie działających urządzeniach nawigacyjnych;
 • numery map;
 • pokrycie wód zestawami map dla małych jednostek;
 • wiarygodność  informacji o głębokości dla poszczególnych obszarów;
 • plan nowych sondaży głębokości;
 • lokalizacje sklepów sprzedających mapy.

Sjövartsverket wydaje  też ilustrowane czasopismo – Sjörapporten – dostępne on-line (5 numerów w roku, w języku szwedzkim).

Warto zauważyć, że koszty funkcjonowania Sjövartsverket  pokrywane są głównie z własnych przychodów agencji, z których najistotniejsze są opłaty pobierane od statków handlowych (np. za korzystanie ze szlaków żeglownych,  pilotaż), a także sprzedaż map i innych wydawnictw nawigacyjnych.  Z budżetu państwa finansowane są niektóre  działania na rzecz żeglugi rekreacyjnej. 

Sjöfartsverket to największy w basenie Bałtyku krajowy urząd morski i jednocześnie wydawca map morskich.   Ograniczając się  tylko do kartografii, skalę działań  obszar i zakres odpowiedzialności Sjövartsverket, w porównaniu z polskim BHMW,   a także z niemieckim  BSH, dobrze ilustruje wielkość plików zawierających komplet polskich, szwedzkich i niemieckich  map o-charts:

 • mapy polskie: 43 MB;
 • mapy niemieckie (Bałtyk i Morze Północne):  105 MB;
 • mapy szwedzkie:   1,1 GB

 

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.