Zatoka Gdańska — pogłębianie i rurociągi

Aktualizacja (23 sierpnia 2019):  długi rurociąg został przestawiony w okolice Portu Północnego, koło Kuźnicy pozostał 100 metrowy odcinek rury.  Więcej…

Od maja naZatoce Gdańskiej trwa pogłębianie toru podejściowego do Portu Północnego. Piasek wydobyty z dna transportowany jest na plaże za pośrednictwem rurociągów instalowanych w różnych miejscach przy brzegu na zatoce, a także na „zewnętrznym” wybrzeżu aż po Jastrzębią Górę. Do końcówek rurociągów podpływa pogłębiarka z urobkiem.

Przedwczoraj, 8 sierpnia, rurociąg znajdujący się wcześniej w okolicy Jastrzębiej Góry, został przeholowany na nową pozycję, koło Kuźnicy, po zewnętrznej stronie półwyspu. O nowej lokalizacji rurociągu poinformowano 9 sierpnia w ostrzeżeniu nawigacyjnym 179/2019. Z ostrzeżenia prawdopodobnie wynika (patrz mapka), że płynąc z Władysławowa do Helu, lub z powrotem, musimy odejść od półwyspu na ponad 1,5 Mm — nie ma możliwości przejścia między pływającą częścią rurociągu a plażą.

Rurociąg refulacyjny koło Kuźnicy
Rurociąg refulacyjny koło Kuźnicy. Punkty wskazane w ostrzeżeniu nawigacyjnym zaznaczyłem czerwonymi kropkami (obrazek z wykorzystaniem OpenCPN z mapami oeSENC)

Miałem okazję sprawdzić to 8 sierpnia, gdy jeden z holowników uczestniczących w ustawianiu rurociągu fizycznie zagrodził mi drogę — z niezrozumiałych przyczyn, załoga tej jednostki, wybrała anglojęzyczną komunikację krzykiem i gestami (nie mówili po polsku), zamiast radiowej. Płynący z północnego zachodu jacht widzieli przecież dużo wcześniej, a dla mnie nagłe odejście od Kużnicy bajdewindem, z samą genuą, przy wietrze 5B z NW, wcale nie było łatwe.

Rurociąg koło Kuźnicy
Rurociąg refulacyjny koło Kuźnicy, ustawiony tam 8 sierpnia.

Wcześniej tego samego dnia, 3 Mm na zachód od Rozewia po raz kolejny widziałem pływającą końcówkę rurociągu, o której donosiłem na facebooku 17 lipca,  i o której  wysłałem wtedy zgłoszenie do Krajowego Koordynatora Ostrzeżeń Nawigacyjych. Ostrzeżenie nawigacyjne informujące o tym obiekcie nie zostało jednak wydane, choć rurociąg pozostawał w tym miejscu przez kilka tygodni. Wczoraj, 9 sierpnia, z VTS–Zatoka otrzymałem informację, że ta pływająca końcówka została również wczoraj usunięta. Żaden rurociąg nie powinien więc w tej chwili utrudniać żeglugi w obszarze kilku mil na zachód od Rozewia.

W pogłębianiu toru podejściowego do Portu Północnego uczestniczy Leiv Eiriksson, jednostka pod banderą Luksemburga — podobno jedna z dwóch największych pogłębiarek na świecie.

Pogłębiarka Leiv Eiriksson na torze podejściowym do Portu Północnego
Pogłębiarka Leiv Eiriksson w trakcie pracy na torze podejściowym do Portu Północnego.

Ten post ma 4 komentarzy

 1. Krzysztof Andrzejewski

  Odgonił Pana mały holownik z holenderską załogą by nie wpakował się Pan centralnie w środek rury.Natomiast na próby wywołania Pana przez radio przez holownik Fairplay VII(polskojęzyczny)który był wtedy po drugiej stronie rury Pan nie odpowiadał!Cały ten akwen na trasie holowania 3 km rury od Jastrzębiej Góry do Kużnicy od godzin rannych był zamknięty.Pozdrawiam

  1. Marcin Palacz

   Dziękuję za komentarz.

   Radio cały czas miałem włączone na kanale 16. Radio było sprawne — słyszałem zapowiedzi prognozy pogody i ostrzeżeń nawigacyjnych nadawane przez Witowo Radio.
   Nie słyszałem żadnych komunikatów i wywołań związanych z rurociągiem (na kanale 16, w dowolnym języku), choć od rana poruszałem się śladem tego holowania — płynąłem z Łeby do Górek Zachodnich.

   Skoro jakiś akwen był zamknięty, to dlaczego nie było w tej sprawie jednoznacznego ostrzeżenia? Cytuję jedyne ostrzeżenie nawigacyjne związane z holowaniem rurociągu:

   OSTRZEŻENIE NAWIGACYJNE NR 177
   BAŁTYK POŁUDNIOWO-WSCHODNI. ZATOKA GDAŃSKA.
   ROZPOCZETO HOLOWANIE RUROCIAGU REFULACYJNEGO Z JASTRZEBIA GÓRA:
   1. SZER = 54-51,700’N DŁUG = 018-15,900’E
   DO KUŹNICE:
   2. SZER = 54-44,316’N DŁUG = 018-34,439’E
   PRZEZ JEDNOSTKI: FAIRPLAY VII, DN43 ,DN79, DN82 ,BUMER RIB.
   WSZYSTKIE JEDNOSTKI PORUSZAJĄCE SIĘ W REJONIE TRASY HOLOWANIA UPRASZA SIĘ
   O ZACHOWANIE SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI.
   JEDNOSTKI RYBACKIE UPRASZA SIĘ O ZDJĘCIE I NIE WYSTAWIANIE NARZĘDZI
   POŁOWOWYCH W REJONACH PLAŻY

   Zauważyłem grupę jednostek ustawiających rurociąg koło Kuźnicy. Wszystkie, które dostrzegłem z daleka, znajdowały się w dużej odległości od brzegu. Zachowałem szczególną ostrożność. Nie miałem jednak żadnej informacji, z której strony możliwe jest ominięcie przeszkody.

   1. Krzysztof Andrzejewski

    Przy Kuznicy oddaliśmy nasz koniec na plażę i przez kilka godzin trwało ustawianie 3km rury prostopadle do brzegu więc na całym tym odcinku nie było możliwości przejścia(stalowa rura pływała).Niestety nie mamy wpływu na treść ostrzeżeń i ich jednoznaczność ale w takich wypadkach należy zachować szczególną ostrożność.Na 16 tym wielokrotnie próbowaliśmy Pana wywołać..niestety się nie udało.Wszystko się dobrze skończyło i to najważniejsze.Pozdrawiam

    1. Marcin Palacz

     OK, widocznie z jakiś powodów nie usłyszałem, choć nasłuchiwałem — wiedząc o holowaniu i widząc przed sobą nieoczywistą sytuację.

     Ważniejsze w tej całej historii jest to, że w rejonie Jastarni (a właściwie Ostrowa) część rurociągu pozostawała na powierzchni wody przez wiele tygodni bez żadnego ostrzeżenia. Jak rozumiem (dostałem mail z VTS-Zatoka), ta przeszkoda 8 sierpnia też została usunięta.

     Pozdrawiam.

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.