Bornholm — opłaty

W kilku portach Bornholmu opłaty za postój regulujemy w automatach. Dotyczy to tak naprawdę najczęściej odwiedzanych portów z wyjątkiem Nexø (Rønne-Nørrekås, Hassle, Hammerhavn, Sandvig,  Allinge, Tejn, Gudhjem, Svaneke).  We wszystkich  stawki są  takie same, zależne od długości jachtu. Można jednorazowo zapłacić za większą liczbę dni, co wiąże się z otrzymaniem dodatkowych, darmowych noclegów. Wykupienie 5 dni daje 1 dzień dodatkowy, przy 8 dniach opłaconych otrzymujemy 2 dodatkowe dni, a przy 14 płatnych — 14 dodatkowych. Wykupione postoje można wykorzystać w tym samym porcie lub w innych, w bieżącym sezonie oraz w następnych 4 sezonach żeglarskich!   Kod rabatowy związany jest z jachtem, identyfikowanym przez jego nazwę i przedział długości.

Tabela opłat wygląda  tak:

Długość jachtuOpłata
do 7 m125 DKK
7 do 10 m195 DKK
10 do 13 m245 DKK
13 do 16 m315 DKK
16 do 20 m380 DKK
20 do 30 m550 DKK
powyżej 30 m780 DKK

Opłaty obejmują korzystanie z prądu i wody na kei,  pryszniców, sieci WiFi,  a w niektórych portach również pralki.  Płatność kartą. Automat drukuje naklejkę z dowodem wniesienia opłaty, którą należy umieścić w widocznym miejscu na jachcie oraz kwit, na którym podany jest kod do sanitariatów oraz hasło sieci WiFi. Wniesienie opłaty upoważnia do postoju do godziny 18-tej  dnia następującego po opłaconym noclegu.  Automat umożliwia wybór nocy, za którą chcemy zapłacić, to znaczy np. rano można zapłacić za noc następną lub poprzednią.  Postój do 2 godzin jest darmowy.

Automat do opłat w Rønne

Automat do opłat w Rønne.

W przypadku wniesienia opłaty za więcej niż jedną noc, możemy wybrać liczbę nocy, które spędzimy w tym porcie. Kod   rabatowy (8 cyfr kodu i 4 cyfry pin) umożliwiający wykorzystanie pozostałych opłaconych i gratisowych nocy będzie wydrukowany na kwicie.   Nową naklejkę (i kolejny kwit z kodem do sanitariatów oraz hasłem WiFi) otrzymamy po wprowadzeniu tych cyfr w tym samym lub kolejnym automacie (w innym porcie). 

Jeżeli już dysponujemy kodem rabatowym, to na ekranie automatu na początku najpierw wybieramy opcję „Zapłać za pobyt w porcie”, a w drugim kroku  „Zaloguj z kartą rabatową”, zamiast ponownie  „Zapłać za pobyt w porcie”. Automat używa 4 języków, w tym polskiego.  Kod wykupiony w lipcu 2019 ważny jest do 31 marca 2024.

W pozostałych portach Bornholmu,  w tym w Nexø, zasady wnoszenia opłat i ceny są inne. 

Sierpień, to doskonały czas na wizytę na Bornholmie. Skandynawskie wakacje kończą się  w połowie miesiąca. Już od pierwszych dni sierpnia w portach jest mniej tłoczno niż w lipcu, a po 15 sierpnia nawet w najbardziej atrakcyjnych przystaniach będzie pustawo.

Odpowiedź do artykułu “Bornholm — opłaty

Komentarze

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: