Darłowo bez sektorówki

Wiosną 2016 roku oznakowanie podejścia do portu w Darłowie wzbogacone zostało o światło sektorowe. Nowe światło umieszczono na wieży latarni morskiej, zastępując  białe światło błyskowe. To ostatnie  przeniesiono na maszt ustawiony w pobliżu nasady zachodniego falochronu.   Zmiana została uwzględniona w  publikacjach  nawigacyjnych wydanych w 2016 roku przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej (atlas map 3021, Spis Świateł, Locja Bałtyku), zauważył ją także Jurek Kuliński  (w SSI  i w Żaglach  nr 10/2016) .  

Sektorówka nie przetrwała długo.  Już  we wrześniu 2016, Urząd Morski Słupsk poinformował o jej usunięciu na stałe, co można sprawdzić zaglądając do Wiadomości Żeglarskich nr 38/2016. Białe światło wróciło na swoje miejsce na wieży latarni morskiej.  Do Darłowa wchodzimy więc po staremu — aktualna instrukcja nawigacyjna brzmi: 

Należy sterować w kierunku wejścia do portu tak, aby latarnia morska Darłowo była widoczna w środku pomiędzy głowicami falochronów. W nocy sterować tak, aby białe światło latarni morskiej było widoczne pomiędzy światłami głowicowymi falochronów.

 

Zapraszam do komentowania

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.