Łeba — płytko w wejściu do mariny

Łeba permanentnie boryka się ze spłyceniami. Obecnie obowiązuje ostrzeżenie nawigacyjne następującej treści:

Ze względu na spłycenia występujące wewnątrz portu, wszystkie jednostki zobowiązane są do zachowania szczególnej ostrożności i stosowanie się do instrukcji nawigacyjnej bosmana dyżurnego Łeba.

Szczególnie płytko jest w samym wejściu do basenu przystani jachtowej. Najnowszy dostępny sondaż (z marca 2019), wygląda tak:

Łeba, sondaż głębokości w wejściu do basenu jachtowego

Głębokości w wejściu do basenu jachtowego  (obrazek z tablicy ogłoszeń w przystani jachtowej)

Wejście do  przystani od czasu wykonania sondażu pogłębiane nie było — obecnie może być tylko płycej. Jachty o dużym zanurzeniu, powinny wpływać po prawej stronie wejścia, przy  falochronie odgradzającym przystań od rzeki. Na dnie zalega muł, więc na szczęście ewentualny kontakt z dnem skończy się najwyżej  zatrzymaniem jednostki, a nie jej uszkodzeniem.

Natomiast w główkach portu i na podejściu, przy zachowaniu właściwego kursu, głębokości w tej chwili nie spadają poniżej 3,5 m — niedawno pracowała tam pogłębiarka.

Poza tym, w przystani w Łebie jest jak zwykle: porządnie, przyjemnie, choć dość drogo. Jest wiele wolnych miejsc.


Bosman nadal na posterunku (od 16 lat),  ale chodzenie na schorowanych łapach łatwe już nie jest. Podobno charakter mu się popsuł na starość i gryzie — trzeba uważać, przy próbach odnowienia znajomości.

Pies bosman

Bosman.

Komentarze

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.